Mazlum-Der’den, Tevhid Dergisi’nin engellenen pikniği hakkında açıklama

Mazlum-Der İstanbul Şubesi, geçtiğimiz cumartesi ve pazar günleri Tevhid Dergisi’nin haklı bir gerekçe olmaksızın engellenen piknik organizasyonu hakkında bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada, piknik organizasyonunun herkesin en doğal haklarından biri olan barışçıl bir buluşma etkinliği olduğu, aslında bu tür yasaklamaların ve hak ihlallerinin toplumsal barışı tehdit ettiği vurgulandı.

Her vatandaşın doğal hakkı olan piknik etkinliğinin engellenmesi kabul edilemez

Ecir Kapısı Derneği’nin Tevhid Dergisi ile birlikte 10 Temmuz Cumartesi günü düzenlemek istedikleri piknik etkinliği, Çatalca Kaymakamlığı’nın önceden verdiği izne rağmen jandarma müdahalesi ile engellenmiştir. Bunun üzerine pikniğin Beykoz’da bir özel mülkte düzenlenmesine karar verilmiş, fakat Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün Beykoz Kaymakamlığı’na müracaatı üzerine, kaymakamlık oluru ile etkinlik yasaklanmıştır.

Piknik, her vatandaşın hakkı olup sivil toplum kuruluşlarının kullandığı barışçıl bir buluşma etkinliğidir. Bildirim yapılması dahi gerekmeyen böyle bir etkinliğin toplantı ve gösteri yürüyüşü kapsamında değerlendirilmesi, bu yetmiyormuş gibi “pandemi kuralları” bahane edilerek ve “kamu düzeni adına tehdit oluşturduğu”, “terör örgütüne müzahir şahısların katılabileceği”, “toplumda infial uyandıracak”, “milli, vicdani ve insani değerlere dokunacak”, “toplumsal iç barışı tehdit edebilecek” gibi hukuki değeri olmayan ifade ve gerekçelerin ileri sürüldüğü kaymakamlık oluruyla engellenmesi kabul edilemez bir hak ihlalidir.

MAZLUMDER olarak:

          – Asıl bu yasakçı yaklaşımın toplumsal barışı tehdit ettiğini, en doğal haklarını kullanamayan toplum kesimlerinin ötekileştirilmesi anlamına gelen bu davranışın onarılması mümkün olmayacak toplumsal ayrışmalara zemin hazırladığını hatırlatır

          – Bu ayrımcı dilden, keyfilikten ve hukuksuzluktan derhal vazgeçilmesini, süreçte dahli bulunanların etkin bir şekilde soruşturulmasını ve cezalandırılmasını talep ederiz.

 

MAZLUMDER İstanbul Şubesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler