Mahmud İzzet’e 15 yıl hapis

İzzet, 2021 yılında yargılandığı bir mahkemede “Hamas adına casusluk yapmak” suçlamasıyla 25 yıl hapse mahkum olmuştu.

Mahmud İzzet, Nisan 2021 tarihinde de “Mısır’da yönetimi devirmek üzere silahlı faaliyet yönetme” suçlamasıyla müebbet hapse çarptırılmıştı.

16 aylık hücre hapsi

2021 yılında internete sızdırılan mahkeme konuşmasında İzzet, 16 aydır hücresinden dışarı çıkarılmadığını, sağlık durumunun kötü olduğunu, avukat ve yakınlarıyla görüştürülmediğini açıklamıştı.

2013’teki darbeden bu yana aranan Mahmud İzzet 2020 yılında yakalanıp tutuklanmıştı. 1944 doğumlu olan Mahmud İzzet, Tıp Fakültesi mezunu ve bu alanda doktora yapmış bir isim.

Kendisinin aynı zamanda İslami ilimler konusunda da lisans mezuniyeti bulunuyor. 1953 yılında İhvan ile tanışan ve 1962’de harekete katılan İzzet, zamanla yapı içerisinde yükselmişti.

İzzet, Genel Mürşit sıfatıyla hareketin başında bulunan Muhammed Bedi’nin 2013 yılında tutuklanmasıyla, İhvan’ın Genel Mürşitliği görevine vekaleten getirilmişti.

Darbeden bu yana Mısır’da on binlerce kişi siyasi suçlamalarla hapsedildi ve işkence gördü.

Mısır’da çok sayıda kişi cezaevlerinde hayatını kaybederken yüzlercesi de idam edildi. Ülkede Abdulfettah el Sisi rejiminin mahkeme süreçlerinin bağımsız ve adil olmadığı ifade ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler