Macron’dan geri adım: Fransız askerleri Nijer’den ayrılıyor

Fransa, askerlerin yönetime el koymasından bu yana diplomatik krizler yaşadığı Niamey Büyükelçiliğini kapatıyor. Macron askeri cuntanın Fransız elçinin gitmesini talep edebilecek bir otorite olmadığını söylemişti.

Fransız Jeune Afrique sitesinin diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Büyükelçi Sylvain Itte’nin 27 Eylül’de ülkeyi terk etmesinden sonra Fransa, Niamey Büyükelçiliğini kapatmaya karar verdi.

Nijer’de görev yapan bin 500 askerden bin 346’sı ülkeden ayrılırken geriye kalan 154 asker de askeri teçhizatla gün sonuna dek ülkeyi terk edecek. 

Fransız askerler, başkent Niamey’deki Fransız askeri üssünü düzenlenen törenle Nijer askerlerine teslim etti.

Ne olmuştu?

Nijer’de 26 Temmuz’da başa geçen askeri yönetim, 25 Ağustos’ta Fransa’nın Niamey Büyükelçisi Sylvain Itte’ye ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanımış ancak Büyükelçi Itte ülkeden ayrılmamıştı.

Fransa, “askeri cuntanın Fransız elçinin gitmesini talep edebilecek bir otorite olmadığını” açıklamıştı.

Bunun üzerine Nijer Dışişleri Bakanlığı, 31 Ağustos’ta Fransa Dışişleri Bakanlığına gönderdiği notada, Büyükelçi Itte’nin dokunulmazlığının kaldırıldığını ve sınır dışı edileceğini duyurmuştu.

Notadan sonra Fransa’nın Niamey Büyükelçiliği etrafında sıkı güvenlik önlemleri alınmış ve elçiliğe girip çıkan araçlar Nijer güvenlik güçleri tarafından kontrol edilmeye başlanmıştı.

Aynı şekilde Fransız askerlerinin bulunduğu başkentteki Niamey 101 isimli hava üssü etrafında da güvenlik artırılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler