Macron hükümeti, askerler ‘iç savaş’ uyarısı yüzünden çatışıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümeti, bir grup Fransız askerinin, ordudaki unsurlardan benzer bir mesajdan haftalar sonra, “İslamcılığa” verdiği “tavizler” üzerine “iç savaş” demeye başladığına dair bir açık mektup yayınlayarak tepki gösterdi.

Pazar günü geç saatlerde sağcı Valeurs Actuelles dergisinin web sitesinde yayınlanan mektup, geçen ay aynı yayında yayınlanan mektubu yansıtıyor, ancak hala aktif olarak hizmette olan bilinmeyen sayıda genç asker tarafından yazılmış gibi görünüyor.

Macron’un yakın bir müttefiki olan İçişleri Bakanı Gerald Darmanin Pazartesi günü, ikinci mektubu imzalayan isimsizleri “cesaretten yoksun” olmakla suçlarken, savunma bakanı Florence Parly bunu “kaba bir siyasi planın” parçası olarak reddetti.

Bu arada Başbakan Jean Castex, Le Parisien gazetesine mektubun “aşırı sağ” tarafından “siyasi bir manevra” olduğunu dile getirdi.

Ancak Macron’un gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için ana rakibi olarak görülen aşırı sağcı lider Marine Le Pen tarafından memnuniyetle karşılandı.

Bir avuç memur ve yaklaşık 20 yarı emekli general tarafından imzalanan bir önceki mektupta da hükümetten bazıları tarafından suçlanmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler