Lavrov: Ukrayna’daki çatışmanın bitmesini istiyoruz

Rus devlet televizyonuna açıklamalarda bulunan Lavrov, Batı’nın Kremlin’in müzakereleri reddettiği yönündeki açıklamalarını “yalan” olarak niteleyerek “Ukrayna’daki çatışmanın bitmesini hepimiz istiyoruz.” dedi.

Batı’nın Ukrayna’ya uzun menzilli silahlar göndermeye devam ettiğine de dikkati çeken Rus bakan, Moskova’nın buna, düşmanlarını Rusya’nın sınırlarından daha uzağa iterek karşılık vereceğini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı ayrıca, Kuzey Akım boru hatlarındaki patlamalarda ABD’yi doğrudan rol almakla suçladı.  

Azerbaycan kendisine ait toprakları geri aldı

Azerbaycan-Ermenistan ihtilafına değinen Lavrov, “Karabağ savaşının tarihi onlarca yıl öncesine gidiyor, Ermenistan, Azerbaycan’ın çevresindeki yedi ili uzun yıllar işgal ettiğinde Rusya, bu bölgeleri elinde tutmak isteyen önceki Ermeni liderliğinin pek iyi karşılamadığı sayısız seçenek sundu. Evet, Azerbaycan kendisine ait toprakları geri aldı.” dedi.

Lavrov, Azerbaycan ve Ermenistan Kafkas bölgesinde çözüm arayışlarını sürdürürken, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütünün (KGAÖ) çözüme katkıda bulunmaya hazır olduğunu bildirdi. Lavrov, KGAÖ misyonunun Ermenistan’ın istemesi halinde bir iki gün içinde konuşlanabileceğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler