Kremlin’den, seferberlik açıklaması

Kremlin Sözcüsü Peskov, düzenlediği basın toplantısında, Rusya’da bazı kesimlerin Ukrayna’da yaşananlar nedeniyle yaptığı seferberlik çağrısıyla ilgili soruya “Şu an için hayır, (seferberlik ilan edilmesi) söz konusu değil” yanıtını verdi.

Ukrayna ordusunun Harkov bölgesindeki karşı saldırısına ilişkin değerlendirmede bulunan Peskov, şu ifadeleri kullandı:

“Harkov sakinlerine gelince, buradan ulaşan haberler, (Ukrayna güçlerinin) çerçeveye uygun olmayan bir dizi cezalandırıcı eyleme giriştiğini gösteriyor. İnsanlara işkence ediliyor ve onlarla uğraşıyor ve kötü davranıyorlar. Bu, tabii ki korkunç bir şey ve Rusya’nın özel askeri operasyonu sürecektir.”

Ukrayna’nın karşı saldırılarında bazı yerleşim yerlerini ele geçirip geçirmediği konusunda bilgim yok.

Kremlin Sözcüsü, Ukrayna tarafının ülkenin doğusundaki ve güneyindeki bazı yerleşimlerin denetimini yeniden ele geçirdiği haberlerinin doğru olup olmadığı sorusunu ise, “Bu soruları Savunma Bakanlığı’na sormanız gerekir, zira bu konuda net bir bilgiye sahip değilim” şeklinde yanıtladı.

Harkov’da Rus öğretmenler gözaltına alınmış olamaz

Bunun yanı sıra Peskov, Ukrayna güçlerinin Harkov bölgesinde, yerel okullarda ders veren Rus öğretmenleri gözaltına aldığı iddialarına ilişkin, “Bu hususta (Rusya Eğitim Bakanı Sergey) Kravtsov’un yapmış olduğu açıklamayı baz almanızı tavsiye ederim: kendisi, Harkov’da Rus öğretmenlerin bulunmadığını belirtti” dedi.

Putin, Paşinyan ile Karabağ’daki yeni gerilimi görüştü

Peskov ayrıca, Karabağ’da gerilimin yeniden tırmanması üstüne Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün gece Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın dün gece bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini belirtti.

Putin ile Paşinyan’ın, Ermenistan-Azerbaycan sınırında yaşanan yeni gerilim dalgasını ele aldıklarını kaydeden Kremlin Sözcüsü, “Gerçekleşen görüşme üstünden şu anda uzman düzeyinde çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaların sonuçlarını aldıkça sizleri bilgilendireceğiz” ifadelerini kullandı.

Kremlin Sözcüsü, “Doğal olarak, Devlet Başkanı (Putin) sınırdaki gerilimin dinmesine katkı sağlaması için her çabayı ortaya koyuyor. Bu çabalar devam ediyor” diye ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler