Kremlin çağrısını yineledi: “Ateşkes sağlanmalı ve Filistin bağımsız devlet olmalı”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin ateşkesin bir an önce sağlanması ve Filistinliler için bağımsız bir devletin kurulması gerektiğini söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İsrail-Filistin çatışması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Hamas’ın tüm rehineleri acilen serbest bırakması gerektiğini belirten Peskov, “Bu bizim kesin tavrımızdır. Elbette Hamas’ı, tüm rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamaya çağırıyoruz.” dedi.

Peskov, Hamas’ın elindeki Rus vatandaşlarının serbest bırakılması konusunda “çatışmayla ilgili tüm taraflarla” temas kurmak için tüm fırsatları kullandıklarını belirterek bu çabaların süreceğini iletti.

Rus vatandaşlarının nasıl ve ne zaman serbest bırakılabileceği konusunda henüz kesin bilgileri olmadığını aktaran Peskov, “Onların sağ salim dönmelerini tüm kalbimizle diliyoruz. Elbette öncelikle yurttaşlarımız için endişeleniyoruz.” dedi.

Peskov, Hamas’ın elinde kaç Rus rehinenin olduğunda ilişkin ise “Burada yaklaşık tahminler vermek doğru değil, tam rakamı söyleyemem.” şeklinde konuştu.

İsrail ile düzenli ve yoğun iletişim kurduklarını bildiren Peskov, “Rus tarafının tutumu oldukça tutarlı. Bu (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin tarafından defalarca dile getirildi. Terörizmin her türlü tezahürünü kınıyoruz, kurbanların yakınları ve arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz. Bir an önce ateşkesin sağlanması ve soruna çözüm bulunmasını istiyoruz, bunun temelinde ise Filistinlilere bağımsız bir devletin sağlanmasının gerekli olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.​​​​​​​

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler