Kolombiya’da tansiyon düşmüyor! Protestocular yine sokaklarda

Protestoların merkezi konumundaki başkent Bogota’da, Ulusal Park’ta toplanan çoğunluğu öğrenci ve yerli halktan oluşan binlerce kişi, kilometrelerce yürüyüş yaptı.

Ülkenin ikinci büyük kenti Medellin’de ise binlerce protestocu, polisin göstericilere yönelik uygulamaları nedeniyle hem hükümete hem polise tepki gösterdi.

Güvenlik güçleri, göstericilere yol boyunca eşlik ederek önlem alırken, barışçıl devam eden yürüyüşler, hükümet aleyhine sloganlar atılarak son buldu.

Kolombiya Ombudsman Ofisi’nden yapılan açıklamada, 28 Nisan’da genel grev ile başlayan vergi reformu karşıtı gösterilerde ölenlerin sayısı 27, kayıp kişilerin sayısı ise 548 olarak bildirildi.

Diğer yandan Ombudsman Ofisi’nden bağımsız olarak, STK’lerin yaptığı açıklamaya göre, gösterilerin başlangıcından bu yana 47 kişi hayatını kaybetti, 963 kişi gözaltına alındı.

6094ad4b55428021cc3557a6-001.jpg

Devlet Başkanı Ivan Duque’nin, 2 Mayıs’ta, gösteriler nedeniyle ölü ve yaralıların artması üzerine vergi reformu yasa tasarısını geri çektiklerini ilan etmesine rağmen, sokaklardaki eylemler yer yer devam ediyor.

kolombiya-da-neler-oluyor-twitter-gundeminden-14114242-6669-m-001.jpg

Ülkeyi etkisi altına alan gösterilerde, 50’den fazla şehirde meydanlara inen binlerce protestocu tarafından, onlarca banka, iş yeri ve kamu alanı yağmalandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler