Kesilen maske cezasına itiraz etti! Mahkeme iptal etti

Bolu İzzet Baysal Caddesi’nde Maskesiz dışarı çıkmanın yasak olduğu halde, Görevli bekçi ekibi maskesiz şekilde yanında köpeği ile yürüyen Elif Nihan İ.’yi cezai işlem uygulamak için durdurdu.

Kendisinin de memur olduğunu iddia eden Elif Nihan İ., köpeğini veterinere götürmek için dışarı çıktığını söyledi. Bekçiler, Elif Nihan İ.’den cezai işlem uygulamak için kimliğini istedi. Bu duruma tepki gösteren Elif Nihan İ. bekçilere kimlik göstermeyi reddetti. Elif Nihan, bekçilerin olumlu tavırlarına rağmen kimliğini vermemek için direndi. Daha sonra polis ekipleri olay yerine geldi. Nihan İ. kendisine ceza uygulanacağı sırada, “Maske takmadığım için ceza yazıyorlar” diyerek ağlarken, 392 TL idari para cezası uygulandı. Polis tarafından ceza yazıldığı sırada kendisine sebepleri, Valilik kararı ve itiraz hakkının olduğu anlatıldı.

MAHKEMEYE MÜRACAAT ETTİ

Olaydan 1 gün sonra maske takmadığı için Nihan İ.ye uygulanan 392 TL para cezasını erken ödediği için yasal indirimle 294 TL olarak ödedi.

Nihan İ. daha sonra maske cezasının iptali için Bolu Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

Mahkeme, kadını haklı bularak para cezasının iptali yönünde karar verdi.

untitled-112375701825f0c061a91dd8.jpg

Kararın gerekçesinde ise şu ifadeler yer aldı:

“Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 64. maddelerine göre, salgın hastalıklara ilişkin tedbirleri düzenlenmiştir. Bu tedbirlerin hiçbirinde maske takma zorunluluğu yoktur. Kaldı ki böyle bir zorunluluğun olduğunu kabul etmesek bile, Anayasamızın 2. maddesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, sosyal devlet olma ilkesinin ise ekonomik olarak bir yükümlülük getirdiğinde, bu yükümlülüğün devletçe karşılanması gerektiği açıktı. Maske takmanın, maskenin amacına uygun olarak kullanılması halinde, 4 saat süre ile aynı maskenin kullanılabileceği, dolayısıyla ortalama bir insanın ev dışında 3 tane maske değiştirmesi gerektiği, bunun da kişiye belirli bir mali külfet getirdiği, yine Anayasamızın 73. Maddesi gereği, mali hükümlülükler ancak kanunla konulur, kanunla kaldırılır. Hem sosyal devlet olma ilkesi, hem de getirilen zorunluluğun mali külfet getirmesi gereği, devletin kişi başına her gün 3 tane maske sağlama zorunluluğu gereği olduğundan yasaya uymayan idari para cezasının kaldırılmasına karar verilmiştir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler