İtalyan yargıç: Salvini, mülteci kaçırma dosyasında yargılanmamalı

Sicilya’daki bir İtalyan yargıç, 2019 yılında göçmen ve mültecilerin sahil güvenlik gemisinden inmesine izin vermeyi reddettiği için sağcı lider Matteo Salvini aleyhindeki bir davayı suç işlenmediğini söyleyerek kabul etmedi.

Dava, Temmuz 2019’da, o zamanlar İtalya’nın içişleri bakanı olan Salvini’nin, Avrupalı ​​müttefiklerin onları yeniden yerleştirmeyi reddetmesini beklerken altı gün boyunca Gregoretti’de 100’den fazla kişiyi engellediği bir olaya odaklandı.

Bazıları Salvini’yi mültecileri kaçırmakla suçladı. Fakat Katanya’daki savcılar, kararının uluslararası anlaşmaları ihlal etmediğini ve adam kaçırma olarak değerlendirilmeyeceğini söyleyerek yargıçtan Salvini’yi mahkemeye göndermemesini istedi.

Catania davası, Gregoretti olayından bir ay sonra başka bir teknede tutulan göçmenler ve mülteciler hakkında Sicilya’nın başkenti Palermo’da yapılan ayrı bir soruşturmaya benziyor.

Ancak, geçtiğimiz ay Palermo’daki bir yargıç, zıt bir kararda, Salvini’nin bu iddialar nedeniyle yargılanmasına karar verdi. Suçlu bulunursa 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Salvini Cuma günkü karardan sonra, “Katanya’da adam kaçırma olmadıysa, o zaman neden Palermo’da adam kaçırma olması gerektiğini anlamıyorum,” dedi.

“Bu güzel bir gün, sadece ben ve ailem için değil, kontrollü, düzenlenmiş ve pozitif bir göç isteyen tüm İtalyanlar için ve bu Covid-19 sonrası yazda izin veremeyeceğimiz binlerce gelişi değil.”

Palermo’daki duruşma 15 Eylül’de başlayacak. Kesin bir mahkumiyet, onu hükümetten alıkoyabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler