İsrailli lider Gvir öncülüğündeki Yahudiler Filistinlilere saldırdı

Batı Şeria’daki El Halil kentinin Eski Şehir semtinde, “Hazreti Sare Günü“nü kutlayan Yahudi yerleşimciler, Harem-i İbrahim Camisi ve çevresindeki kutlamalar sırasında taşkınlık yaptı. Ben-Gvir öncülüğündeki yerleşimciler, Filistinlilere saldırdı.

Bölgede İsrail’in ihlallerini takip eden Filistinli aktivist Arif Cabir, yaptığı açıklamada, “Binlerce Yahudi yerleşimci İsrail ordusu korumasında ve Ben-Gvir öncülüğünde Eski Şehir’i basarak Filistinlilere, dükkanlarına ve araçlarına saldırdı.” dedi.

Onlarca Filistinlinin darbedildiğini ve taşlandığını aktaran Cabir, İsrail askerlerinin de yerleşimcilere karşı koyan bazı Filistinlileri gözaltına aldığını ifade etti.

Cabir, yerleşimcilerin dün geceden itibaren Eski Şehir’e, Harem-i İbrahim Camisi’ne gelerek Yahudi bayramı dolayısıyla kutlamalar ve taşkınlıklar yaptığını söyledi.

Öte yandan yerleşimcilerin kutlamalarından dolayı Eski Şehir çevresinde konuşlanan İsrail ordusu, burada toprak ve demir barikatlar kurdu.

İsrail yönetimi, işgal altındaki Batı Şeria’nın El Halil kentinde bulunan Harem-i İbrahim Camisi’ni Yahudilerce kutsal sayılan “Hazreti Sare Günü” gerekçesiyle Filistinlilere kapatma kararı almıştı.

Filistin Vakıflar Bakanlığından dün yapılan açıklamada, İsrail yönetiminin Harem-i İbrahim Camisi’ni 18 Kasım Cuma günü ikindi vaktinden 19 Kasım Cumartesi günü akşam saatlerine kadar Filistinlilere kapatma kararı aldığı duyurulmuştu.

Açıklamada İsrail’in, Yahudi bayramlarını Filistinlilere karşı bir baskı aracı olarak kullandığı, toplu cezalandırma uyguladığı, kutsal mekanlara ulaşımlarını engellediği ve askeri kontrol noktalarındaki uygulamalarını sıkılaştırdığı belirtilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler