İsrail’de tünel ifşasını yapan eski Başbakan’a operasyon başladı

İşgalci İsrail yönetiminin Gazze’deki Şifa Hastanesi’nin altında Hamas’ın tünelleri olduğuna dair iddialarını, sığınakları 40 yıl önce İsrail’in inşa ettiğini ifşa ederek çürüten eski Başbakan Ehud Barak, İsrail’de bazı kesimler tarafından “hain” ve “ajan” olarak suçlandı.

Terör Devleti İsrail, Şifa Hastanesi’nin altının Hamas’a ait ana askeri karargah olduğunu 3 boyutlu grafiklerle hazırladığı sunum ile savunmuştu.

Başbakan Binyamin Netanyahu da aynı iddiayı tekrarlayarak, hastanede askeri komuta merkezi bulunduğunu söylemişti. İsrailli yetkililer ise Hamas’ın elindeki İsrailli esirlerin de Gazze’deki hastanelerin altındaki tünellerde tutulduğu iddiasını ortaya atmıştı.

İsrail ordusu, “Hamas’ın ana karargahı olduğu için uluslararası korunma statüsünün kalmadığını” savunarak Şifa Hastanesi yerleşkesini defalarca bombalamış ve işgal etmiş, yüzlerce can kaybına neden olmuştu. İsrail’in hastaneye saldırıları Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri tarafından savaş suçu olarak nitelendirilmişti.

Ordunun, “Hamas’ın ana askeri karargahı” olduğunu iddia ettiği Şifa Hastanesi’yle ilgili 22 Kasım’da yayımladığı görüntüler ve Ordu Sözcüsü Daniel Hagari’nin anlatımları yine tartışma konusu olmuştu.

Hagari’nin anlatımlarındaki çelişkiler, silah veya askeri ekipmanın bulunmaması ve daha önce hiç kullanılmadığı izlenimi veren sığınaklar nedeniyle İsrail’in yeni tünel iddiaları, Barak’ın “Şifa Hastanesi’nin altında sığınaklar inşa ettik” itirafıyla ilişkilendirilmişti.

İsrail güçleri, hastaneyi işgal etmesine rağmen hastanenin altındaki yapının “askeri amaçlı” kullanıldığına dair geçerli kanıt sunamadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler