İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor

Gazze’deki Sağlık Bakanlığının son açıklamasında pazar sabahı İsrail’in üç evi yerle bir eden hava saldırılarında en az 26 ölünün olduğu duyuruldu. Açıklamaya göre ölenlerden 10’u kadın, 8’i çocuk. En az 50 yaralı var. 

Bu, Kudüs geriliminin tetiklediği Gazz’deki Hamas örgütü ile İsrail arasındaki yeni savaşta bugüne dek bir seferde en çok can alan saldırı oldu.

İsrial ordusunun açıklamasında, bu sabah saatlerinde Shujaiyeh ve Han Yunis’te roket fırlatılan 11 noktaya ve Han Yunis’te roket fırlatan bir hücreye hava saldırısı düzenlendiği açıklandı.

Öncesinde Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el Kudra, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in gece yarısından itibaren Gazze’nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda yıkılan binaların enkazındaki arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Yıkılan binalardan birinin enkazından Şifa Hastanesi İç Hastalıklar Bölümü Başkanı Doktor Eymen Ebu el Avf’ın da cansız bedeninin çıkarıldığını aktaran Kudra, gece yarısından itibaren yapılan saldırılarda çoğu kadın ve çocuk 8 kişinin yaşamını yitirdiğini, 45 kişinin de yaralandığını ifade edildi.

Daha önce yapılan açıklamada, İsrail’in gece yarısından itibaren Gazze’nin çeşitli bölgelerine düzenlediği yoğun hava saldırılarında 4 kişinin hayatını kaybettiği, 42 kişinin yaralandığı duyurulmuştu.

Hesaplamalara göre savaşın başladığı 10 Mayıs’tan bu yana İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 52’si çocuk olmak üzere 181’e yükseldi. Yanısıra İsrail güçlerinin Batı Şeria’daki saldırılarında yaralanan biri çocuk 2 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail güçlerinin 10 Mayıs’tan bu yana Batı Şeria’da düzenlenen Gazze’ye destek gösterilerine müdahalesinde yaşamını yitirenlerin sayısı 19’a yükseldi.

Haaretz’e göre İsrail cephesinde 10 ölü var.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler