İsrail güçlerinden Mescid-i Aksa’ya baskın

Kudüs’teki İslami Vakıflar Dairesi, Yahudi yerleşimcilerin bu sabah arka arkaya gruplar halinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediğini ve kışkırtıcı davranışlar sergileyerek avlusunda dolaştığını vurguladı.

İslami Vakıflar Dairesi, Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’nın avlusunda Yahudi rehberlerden sözde heykel hakkında bilgi aldıklarını ve Mescid-i Aksa’nın doğu kesiminde yer alan Er-Rahme Kapısı bölgesinde ayin yaptıklarını söyledi.

İsrail polisinin Kudüs’ün ve 1948’de işgal edilen toprakların çeşitli bölgelerinden Mescid-i Aksa’ya gelen Filistinlileri engelleme girişimlerinde bulunduğu, Mescid-i Aksa’ya girişte kimliklerine el koyduğu ve onlarca kişiyi çeşitli sürelerde Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırdığı açıklandı.

Öte yandan, Filistinlilerin Mescid-i Aksa’da nöbet tutarak Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına karşı koyma ve İsrail’in Mescid-i Aksa’yı Yahudileştirme planlarını boşa çıkarma çağrıları yoğunlaştı.

Filistin Enformasyon merkezinin ifadelerine göre, “Mescid-i Aksa’yı Yahudiler ve Filistinliler arasında ikiye bölmek isteyen İsrail rejimi, planlarını hayata geçirecek zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor ve katılımcı sayısının her gün daha da arttığı baskınlar aracılığıyla Yahudilerin Mescid-i Aksa’da ayin yapmalarını olağanlaştırmaya çalışıyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler