İsrail casusu Pollard’ın şartlı tahliyesi sona erdi

Jonathan Pollard’ın avukatları tarafından yapılan açıklamayla, ABD Şartlı Tahliye Komisyonu’nun Pollard hakkında 5 yıllık şartlı tahliyeyi sona erdirdiği ve tüm kısıtlamaları kaldırdığı duyuruldu.

Cezasını çektiği North Carolina eyaletinin Butner şehrindeki federal hapishaneden 20 Kasım 2015’te şartlı tahliye ile serbest bırakılan Pollard’ın bu çerçevede GPS taşıyan bileklik giymesi ve iş ya da kişisel bilgisayarlarının sürekli takip altında tutulması isteniyordu.

Pollard, bugüne kadar ABD’nin müttefiklerinden birinin istihbarat servisi için çalıştığı gerekçesiyle ömür boyu hapis cezası alan tek Amerikan vatandaşı olarak biliniyordu.

İsrail için casusluk olayı

Yahudi kökenli Jonathan Pollard, 1985’te Amerikan Deniz Kuvvetleri’nde çalışırken İsrail için ajanlık yaptığı gerekçesiyle tutuklanmıştı. 66 yaşındaki Pollard, İsrail istihbaratına gizli belgeler temin ederken yakalanmış, Amerika Birleşik Devletleri yönetimi de Soğuk Savaş döneminde ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle Pollard’ı yargılamıştı.

1987’de ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Pollard, sadece İsrail’in güvenliği konusunda belgeler temin ettiğini iddia etse de bazı belgelerin Sovyetler Birliği’nin eline geçmiş olabileceği ileri sürülmüş ve bu da Pollard’ın cezasında hafifletme yapılmasına engel olmuştu.

2012 yılında ortaya çıkan, Amerikan gizli servisi ‘Merkezi İstihbarat Teşkilatı’na (CIA) ait 1987 tarihli gizli belgeler, Pollard’ın Arap ülkeleri ve Pakistan’ın nükleer çalışmaları, “Arapların tuhaf silahları”, Sovyet uçakları, Sovyet hava savunması, Sovyetler Birliği’nin havadan havaya ve havadan karaya füzeleri, Arap muharebe düzeni, konuşlanması ve hazırlığı gibi konular üzerine yoğunlaştığını göstermişti.

Pollard’ın İsrail’e ne tür belgeleri sızdırdığı ise hiçbir zaman tam olarak açıklanmamıştı.

İsrailli yetkililer, Pollard’ın casusluk olayında önce bütün iddiaları reddetmiş, ancak 1996’da Pollard’a İsrail vatandaşlığı verilmesinin ardından ise casusluk yaptığını kabul etmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler