İran, Suudi Arabistan ile sorunların çözümü için müzakereleri resmen onayladı

Suudi Arabistan ile görüşmelerin iki ülke arasında normal ilişkiler yolunda duran sorunları çözmek için, İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Khatibzadeh Tahran tarafından ilk görüşmeleri kamu teyidine açıladı.

Khatibzadeh, “Basra Körfezi bölgesindeki iki Müslüman ülke arasındaki gerilimin hafifletilmesi hem ulusların hem de bölgenin çıkarına.” Dedi.

Bakanlığın basın sekreteri, Tahran’ın iki ülke arasındaki sorunları çözmek için görüşmelerde “elinden gelen çabayı” gösterdiğini söyledi.

Khatibzadeh’in açıklaması, İran’ın daha önce görüşmelerin yapıldığını kabul etmeyi reddetmesinin ardından geldi. Suudi Dışişleri Bakanlığı’nın politika planlama başkanı Rayed Krimly, Tahran’ın açıklamasından kısa bir süre önce, Reuters ile İran ve Suudi Arabistan’ın bölgedeki gerilimi azaltmak için görüşmelerde bulunduğunu paylaştı.

Suudi Arabistan‘ın önde gelen bir Şii din adamını idam etmesi ve ardından ülkenin Tahran’daki büyükelçiliğine öfkeli bir kalabalık tarafından yapılan saldırının ardından iki devlet 2016 yılında ikili ilişkileri kesti.

Riyad, hem din adamını hem de İran’ı krallığın içişlerine karışmakla suçladı. Ülke ayrıca, Tahran’ın yerel yönetime ve onu destekleyen Suudi liderliğindeki askeri koalisyona karşı savaş açan Yemen’deki Husi savaşçılarını desteklemek de dahil olmak üzere diğer bölgesel güçlerin işlerine karıştığını iddia etti.

İran tüm karışık suçlamaları reddetti ve defalarca Basra Körfezi ülkelerini barış içinde bir arada yaşamaya ve tüm bölgesel anlaşmazlıkları ve sorunları ortaklaşa çözmeye çağırdı. Şimdiye kadar Tahran’ın işbirliği çağrılarına hiçbir Körfez devleti yanıt vermedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler