İran’ın Kudüs ‘duyarlılığı’ ne kadar gerçekçi?

İran geçmişten bugüne Sünni muhafazakârlarla problemli bir zemin üzerinden irtibat kurmaya çalıştı. 1979’daki devrimden sonra yaşanan İran-Irak Savaşı, devrimle heyecanlanan Sünni muhafazakârlarda İran sempatisini artırmıştı. Ancak ilerleyen yıllarda İran attığı adımlar ile Sünni coğrafyadaki karşılığını kendi eliyle bitirdi.

Irak’ın ABD tarafından işgali ve sonrasın İran’ın Şiileştirme politikaları ilk kırılmalardan birisiydi. Suriye’de ise İran ‘muhafazakâr avına’ çıkan bir katil gibi başta Halep olmak üzere birçok bölgede inanılmaz katliamlara girişti. Bu dakikadan sonra bir mezhep savaşından bahsetmek anlamsızdır. Muhafazakârların bir İran problemi olduğu tespit edilmelidir!

İran bunca katliamı ve zorbalığı ise Kudüs ve Filistin konusunda kastığı ‘duyar’ ile aşmaya çalışır. Geçtiğimiz gün kutladıkları ‘Dünya Kudüs Günü’ programları bu bağlamda oldukça önemli. Kendince Kudüs sevgisini göstermeye çalışan İran şartlanmış, asker kişi ve çevreleri örgütleyerek mezhepçi söylemini yaymaya çalışıyor.Bir programın afişinde Ali Hamaney’den yapılan şu alıntı çok önemli ve ibretlik: “Kudüs İslam dünyasının en önemli meselesidir.”

Kudüs şüphesiz ki İslami camia için çok önemlidir. Müslümanların ilk kıblesi olması bile tek başına yeterli bir sebeptir. Fakat İran ve İran sevdalılarının Kudüs söylemi ‘cambaza bak!’ uyanıklığını hatırlatıyor. Cambaza bak, biz o esnada Sünni katletmeye devam edelim!

Müslüman coğrafyanın tamamında, harap haldeki İdlib’te bile Kudüs için bir şeyler yapılırken İran’da Kudüs için ne yapılıyor bilen var mı? Gazeteci Taha Kermani ise bir başka boyuta dikkat çekiyor. Türkiye ile İran’ın, Filistin ve Kudüs meselesine yaklaşımında ince bir fark daha olduğunu ifade eden Kermani “İran’ın girişimiyle düzenlenen ‘Dünya Kudüs Günü’ etkinlikleri Türkiye’de fazlasıyla ilgi görür meşrulaştırılır ama nedense İRAN DİĞER ÜLKELERİN KUDÜS KAMPANYALARINA ASLA KATILMAZ!” sözleriyle değerlendirmelerini tamamlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler