İran, Balkanlar ve Doğu Avrupa’da organize oluyor!

İran’ın son dönemlerde bazı Doğu Avrupa ülkelerindeki lojistik faaliyetlerini artırması dikkat çekiyor. İran bu ülkelerdeki faaliyetlerini dini ve kültürel kurumlar çatısı altında kamufle etmekle suçlanıyor.

İran’ın Almanya, Fransa ve İngiltere gibi Batı Avrupa ülkelerinde de dini ve kültürel kurumları bulunuyor. Fakat Batı Avrupa ülkelerindeki dernek yasalarının zorluğundan ve Batı Avrupa devletlerinin sıkı denetimci yapısından ötürü İran bu ülkelerdeki kurumlarını lojistik merkezlere dönüştüremiyor.

Doğu Avrupa ülkelerindeki dernek yasalarının derneklere geniş imkanlar tanımasının ve Doğu Avrupa devletlerinin denetimcilikte zayıf olmasının İran’a Doğu Avrupa’ya çıkartma yapma imkanı tanıdığı belirtiliyor. Bu sayede İran kurduğu dini ve kültürel statülü derneklerin çatısı altında istediği türden lojistik faaliyetleri yapabiliyor.

İran’ın bu çalışmalarını Avrupa Birliği’ne üye olan Doğu Avrupa ülkelerinden Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan, Polonya ve Letonya’da yoğunlaştırdığı belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler