Hrant Dink Vakfı’na tehdit davası’nda iki sanığa tahliye

Hrant Dink Vakfı’nı elektronik posta yolu ile tehdit ettikleri iddia edilen tutuklu sanıklar Ersin Başkan ve Hüseyin Ateş’in yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 56. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Hrant Dink Vakfı’nı elektronik posta yoluyla tehdit ettikleri iddiasıyla “Zincirleme şekilde imzasız mektupla veya özel işaretlerle tehdit” suçundan tutuklu sanıklar Hüseyin Ateş ve Ersin Başkan’ın tahliyelerine karar verildi.

Sanık Ersin Başkan savunmasında, “Vakfın açıklamasından sonra tepki amaçlı e-postayı attım. Suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum” dedi. Sanık Hüseyin Ateş ise “Bu olayları yaşamadan önce internette görmüş olduğum videolardan sarsıldım. Vakfın takipçilerinden üyelerinden dolayı. Vakfı aradım açmadılar. Ben bir çok psikolojik ilaç kullanıyorum. O gün de ilaç kullanmamıştım. Tehdit etmek istemedim” diye konuştu. Avukatının sorusu üzerine sanık Ateş, halen cezaevinde ilaç kullandığını da belirtti. Öte yandan her iki sanık da haklarında ceza verilmesi durumunda hükmün açıklanmasını geri bırakılmasını kabul ettiklerini belirttiler.

Müşteki avukat Fethiye Çetin’in avukatı Ümre Deniz Dink, “Sanık Hüseyin Ateş, ifadesinde müvekkilimin fotoğrafını gördüğünü ve 50 yaşlarında kadın olduğunu söylüyor. Müvekkilim Fethiye Çetin’in fotoğrafını kim gösterdi? Tanımadığı birine nasıl göndermiş?” diye sordu. Sanık Hüseyin Ateş de “Fethiye Çetin’i şahsen tanımam. Televizyonda, internette gördüğüm konuşmalarından dolayı tanıdım. Kendisine cezaevinden mektup yazıp özür diledim. Instagram’da adına tag açmışlar yorum yapıyorlardı. Oradan gördüm” şeklinde cevap verdi. 

Mahkeme, sanıkların tutuklu kaldıkları süre nedeniyle tahliyelerine karar verdi

Sanıkların cezai ehliyetlerinin olup olmadığına ilişkin Adli Tıp Kurumu’na yazılan yazıların cevabının beklenmesine karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler