Hindistan ve Pakistan birlikleri Keşmir’de çatıştı

Pakistan, Keşmir Kontrol Hattı’nda (LoC) Hint birliklerinin roket ve havan saldırısı sonucu dört sivil ve bir askerin öldüğünü açıkladı. Pakistan ordusu, Hint ordusu tarafından açılan ateşe karşılık verildiğini kaydetti.

Hindistan da Keşmir’in kuzey bölgelerinde Pakistan’dan bir sızma girişimini engellediklerini; ancak kendi taraflarında altı sivil, üç asker ve bir sınır muhafızının öldüğünü duyurdu.

Cammu Keşmir Başbakanı Raca Muhammed Faruk Haydar Han, Hint birliklerinin saldırıları sonucu en az 31 sivilin yaralandığını, çok sayıda evin de hasar gördüğünü açıkladı.

Bu yıl Hindistan ve Pakistan askerleri arasındaki çatışmalarda 40’tan fazla sivil hayatını kaybetti.

Pakistan, Hindistan’a protesto notası verdi

Pakistan, Dışişleri Bakanlığına çağırdığı üst düzey Hint diplomata, Keşmir’deki Kontrol Hattı’nda ateşkesin ihlal edildiği gerekçesiyle protesto notası verdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Hindistan’ın bu yıl 2 bin 779 defa ateşkes ihlali gerçekleştirdiği, bu ihlaller sırasında 21 sivilin hayatını kaybettiği, 206’sının ise yaralandığı aktarıldı.

Pakistan ve Hindistan, iki ülke arasında 2003’te varılan Ateşkes Anlaşması’nın Keşmir’de ‘sebepsiz yere ihlal edilmesi’ nedeniyle birbirlerini suçluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler