Hindistan, Rus petrolü fırsatını kaçırmadı!

New York Times’ın (NYT) haberinde, Ukrayna savaşının başlamasından bu yana “dünyanın en büyük 3’üncü petrol ithalatçısı ve tüketicisi” olan Hindistan’ın Rusya’dan ham petrol alımının arttığı kaydedildi.

Haberde, ABD Başkanı Joe Biden’ın Hindistan Başbakanı Narendra Modi’ye “Rus petrolünü satın almanın ülkesinin çıkarına olmadığı” yönündeki çağrısı ve ABD’li bir yetkilinin yaptırımları baltalamanın “sonuçlar” doğurabileceği uyarısı hatırlatıldı.

Hindistan’ın Rus ham petrol alımlarının martta günde yaklaşık 300 bin varile ve nisanda günde 700 bin varile yükseldiği vurgulanan haberde, savaştan önce Hindistan’ın Rusya’dan ham petrol ithalat oranının yüzde 1’den az olduğu, şimdilerde ise yaklaşık yüzde 17’ye çıktığı ifade edildi.

Rusya’nın petrol ihracatındaki bu değişikliğin Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın başlamasından birkaç gün sonra Karadeniz’deki Rus terminallerinden Kuzey Avrupa’ya giden tanker trafiğinin Hindistan’a yönelmesiyle belirginleştiğine işaret edildi.

Hindistan’a bağlı tankerlerin, Reliance Industries’in dünyanın en büyük rafineri kompleksine sahip olduğu batıdaki Gucarat eyaletindeki Jamnagar’a ve Gucarat’taki Vadinar’a, Rus devlet şirketi Rosneft’in Hintli bir iştirakı olan Nayara Energy’ye ait bir rafinerinin bulunduğu yere gittiği öne sürüldü.

Rus enerji şirketi Gazprom’un Polonya ve Bulgaristan’a doğal gaz akışını kesmesini ve Avrupa Birliği’nin (AB) gelecek aylarda Rus petrolüne yönelik yasağı aşamalı bir hale getirmeyi umduğunu açıklamasının ardından Hindistan’a bu tanker trafiğinin yoğunlaşabileceğine dikkat çekildi.

Rus petrolünün ABD’de yasaklanmasıyla ve Avrupa’nın kendi ambargosunu önermesiyle Hindistan’ın ham petrolü, Rusya’dan kayda değer indirimlerle satın alabileceği ve Hint rafinerilerinin ham petrolü dizel ve jet yakıtı gibi ürünler yapmak için kullanarak yurt dışında normalden daha iyi marjlarla satabileceği kaydedildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler