Hindistan’da kız öğrencilerin başörtü mücadelesi sürüyor

Bir süredir devam eden başörtüsü yasağına karşı kız öğrenciler, devlete ait Udipi Kadın Yüksekokulu’na başörtülü olarak girerek yasağa karşı sivil itaatsizlik başlattılar. Başörtülü öğrencilerin hak talebine eyalet yöneticilerinin ve özellikle de aşırı milliyetçi Hindutva mensupları fiili saldırılara varan tepkiler gösterdiler ve safran rengi kıyafetler ve bayraklarla başörtüsü yasağına destek verdiler.

Diğer taraftan 31 Ocak’ta Karnataka Yüksek Mahkemesi’ne başvuran başörtülü öğrenciler, başörtüsünün temel bir hak olduğunu savunarak yasağın kaldırılmasını talep etti. Mahkeme Başkanı Ritu Raj Awasti üniversitelerde uygulama konulan başörtüsü yasağına yönelik başvurunun görüşülmeye başlandığını duyursa da açıklamasına hukuk dışı şu cümleyi de ekledi: “Mesele çözüme kavuşana kadar hiç kimse okullara başörtüsü ile girme ısrarında bulunmamalıdır.”

Karnataka eyaletinde gerek başörtüsü yasakçı kararının okullarda öğrenci ve aileleri ikna etmek için “ikna odaları” kurdukları, başörtülü öğrencilerin Suudi Arabistan tarafından fonlanarak fitne çıkardıkları şeklinde bildik söylemeleri de devreye soktukları gelen bilgiler arasında. Polis ve Hindu fanatikler tarafından okullarına alınmayan öğrenciler çeşitli protesto yöntemleri ile direnişi çeşitlendirirken dünyanın değişik ülkelerinden kendilerine destek eylemleri de yapılmaya başlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler