Hamas ve İsrail 4 günlük ‘geçici’ ateşkes konusunda anlaştı

Hamas ve İsrail rehine takası ve dört günlük ateşkes konusunda anlaşmaya vardı. Hamas dört günde 50, İsrail ise 150 rehineyi serbest bırakacak. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Hamas’ın yarından itibaren rehineleri bırakabileceğini aktardı. Hamas insani aranın yarın saat 10.00’da yürürlüğe gireceğini açıkladı.

İsrail ile Hamas arasında beklenen rehine takası ve insani ara konusunda mutabakata varıldı. 

Hamas insani aranın yarın saat 10.00’da yürürlüğe gireceğini açıkladı. Silahların susmasının ardından Hamas’ın dört gün içinde toplamda 50 rehineyi serbest bırakması bekleniyor. 

İsrail Ordu Radyosu’na konuşan İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Hamas’ın yarından itibaren rehineleri serbest bırakabileceğini söyledi.

Hamas’ın 4 gün boyunca her gün 12 veya 13 esiri serbest bırakacağı ifade edildi. İsrail de serbest bırakabileceği 300 kişilik bir liste oluşturdu. Listede 287 çocuk, 13 kadın bulunuyor.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre Hamas, 4 gün içerisinde kadın ve çocuklardan oluşan 50 rehineyi serbest bırakacak. 

Bu dört günlük süreçte çatışmalara ara verilecek. Hamas’ın açıklamasına göre de İsrail 150 Filistinli kadın ve çocuğu serbest bırakacak. 

Ateşkes anlaşması ile insani, tıbbi yardım malzemeleri ve yakıt yüklü yüzlerce tır Gazze’ye girebilecek. 

Hamas’ın 4 gün sonunda ek olarak 10 İsrailli rehine bırakması halinde 1 gün daha ateşkes ilan edilecek.

Ateşkes anlaşmadan 24 saat sonra başlayacak ve ateşkes sürecinde Gazze Şeridi’nin güneyindeki hava trafiğinin tüm gün, kuzeyinde ise 10.00 ile 16.00 saatleri arasında günlük 6 saat durdurulacak.

İsrail güçlerinin tüm Gazze Şeridi’nde kimseyi alıkoymama ve kimseye saldırmama esasına bağlı kalacağı kaydedildi.

İsrail’e göre, Gazze Şeridi’nde Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

NETANYAHU: HÜKÜMET DOĞRU KARARI VERDİ

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, kabine toplantısı öncesi ordunun da ateşkese destek verdiğini söylemişti. Ayrıca bu aranın toparlanma için fırsat olacağını vurgulamıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “İsrail hükümeti bugün zor bir kararla karşı karşıya kaldı, ancak doğru kararı verdi.” dedi.

Netanyahu, Gazze Şeridi’nde geçici ateşkes sağlanması halinde dahi Hamas’la savaşa devam edeceklerini belirtti.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz da anlaşmanın tüm rehinelerin serbest bırakılması için ilk adım olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler