Halis Hoca için yapılan yürüyüşe katılan 16 kişiye hapis cezası verildi!

21 Ocak 2021’de Bursa Osmangazi’de Halis Bayancuk Hoca’nın maruz bırakıldığı yargı zulmünü kamuoyuna duyurmak ve protesto etmek isteyen 16 Tevhid Dergisi gönüllüsüne “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama” suçlaması ile 5 ay hapis cezası verildi.

Osmangazi İlçesi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda hiçbir şekilde kamu güvenliğini tehlikeye atmadan, yaya ve taşıt trafiğini engellemeden ellerindeki dövizler ve pankartlar ile broşür dağıtmaya başlayan Tevhid Dergisi gönüllüleri polisin müdahalesiyle protesto eylemlerini sonlandırmışlardı.

Hiçbir taşkınlık göstermemelerine rağmen dövizlere ve pankartlara el konulmuş, gönüllüler apar topar gözaltına alınmışlardı. Sonrasında Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında “Suçu ve Suçluyu Övmek” ve “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama” suçlarından iddianame düzenlenerek dava açılmıştı. Bir buçuk yılda neticelenen yargılamanın sonunda tek amaçları barışçıl şekilde Halis Bayancuk Hoca’nın uğradığı hukuksuzluğu protesto etmek olan gönüllüler 5 ay hapis ile cezalandırıldı. Mahkeme “Suçu ve Suçluyu Övmek” suçlamasından ise tüm gönüllüler için beraat kararı verdi.

“Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama” suçlamasıyla verilen 5 aylık hapis cezası için hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilse de bu karar vicdanları yaraladı.

Aynı tarihlerde İstanbul’da Bağcılar ve Bakırköy ilçelerinde aynı şekilde pankart ve dövizlerle gösteri düzenleyen Tevhid Dergisi gönüllüleri yine gözaltına alınmış ve  haklarında soruşturma başlatılmıştı fakat Cumhuriyet savcıları iki ayrı olay için de ayrı ayrı ‘Kovuşturmaya Yer Yoktur’ kararları vererek gösterilerin barışçıl olduğunu belirtmişti.

21 Ocak tarihinde Bursa’da bir hukuksuzluğa dikkat çekmek isterken farklı bir hukuksuzlukla karşı karşıya kalan gönüllülerin o gün yaşadıkları sosyal medyada gündeme gelmişti:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler