Fransız güçleri, Burkina Faso’da 4 sivil öldürdü

Fransız Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, 7 Şubat’ı 8’e bağlayan gece Sahel’deki Fransız Barkhane Operasyonu bünyesinde Ouahigouya bölgesine 50 kilometre mesafede, muhalif gruba hava ve kara harekatı düzenlendiği belirtildi.

Operasyonda, Fransız askerleriyle muhalifler arasında çıkan çatışmada bölgede 4 sivilin yaşamını yitirdiği bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, gruplara ait kampların dağıtıldığı ve çok sayıda mühimmatın ele geçirildiği ifade edildi.

Fransa’nın sivillerin hayatını kaybetmesinden üzüntü duyduğu vurgulanan açıklamada, söz konusu grubun bölgede çok sayıda asker ile sivilin ölümünden sorumlu olduğu belirtildi.

Fransa bölgede istenmiyor

Fransa’nın 2014’te başlayan Barkhane Operasyonu kapsamında Sahel bölgesindeki Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer ve Çad’da 5 bin 100 askeri bulunuyordu.

Bölge’de Fransa karşıtlığının yükselmesiyle Paris yönetimi Sahel’de çekilme sürecine girdiğini açıklamış ve askerlerinin bir kısmını bölgeden çektiğini duyurmuştu.

Mali, Nijer ve Burkina Faso’da halk, Fransız birliklerinin sivillerin ölümlerinden sorumlu olduğu ve terörle mücadele adı altında bölgeyi istikrarsızlaştırdığı gerekçesiyle uzun süredir protesto gösterileri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler