Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian’ın Lübnan ziyareti olumsuz geçti

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian‘ın çarşamba günü başladığı ve dün Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Meclis Başkanı Nebih Berri ve hükümeti kurmakla görevlendirilen eski Başbakan Saad el-Hariri ile gerçekleştirdiği görüşmeler, yerel medya tarafından merakla takip edildi.

Yerel basının, Fransa’nın Beyrut Büyükelçiliği’ne dayandırdığı haberlerde, Le Drian’ın gerçekleştirdiği görüşmelerde olumsuz bir havanın hâkim olduğu ve bakanın, basın toplantısı düzenlemeden ülkeden ayrılacağı bilgisini paylaştı.

Le Drian’ın Hariri ile gerçekleştirdiği görüşmeyle ilgili haberlerde ise Hariri’nin, Fransa’nın Beyrut Büyükelçisi Anne Grillo’nun ikametgâhında yarım saat süren görüşmeden basın açıklaması yapmadan ve hoşnutsuz bir şekilde ayrıldığı belirtildi.

Haberlere göre, Fransa Dışişleri Bakanı, görüşmede Hariri’ye“Sen bize hükümeti kurma sözü verdin, biz de seni sonuna kadar destekledik. Ama hükümetin kurulamaması nedeniyle Fransa’nın imajı zedelendi. Senin de bunda payın var” açıklamalarında bulundu.

Hariri’nin basın ofisinden, Le Drian’ın kendisine sarf ettiği sözleri yalanlayan bir açıklama yapılmadı.

Diğer yandan, aralarında Nasırcı Halk Organizasyonu ve Lübnan Komünist Partisi’nin de bulunduğu 14 muhalif siyasi parti ve grubun, Le Drian’la görüşmeyi reddettiği ve buna gerekçe olarak da Fransa’nın sömürgeci bir devlet olmasını gösterdiği dile getirildi.

Komünist Parti, yaptığı açıklamada, mevcut mezhepçi siyasi sistemi yeniden canlandırma girişimlerini reddettiğini belirtti.

Bugün ülkeden ayrılması beklenen Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, dün Cumhurbaşkanı Avn, Meclis Başkanı Berri ve eski Başbakan Hariri ile bir araya gelmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 6 Ağustos ve 1 Eylül 2020’de Lübnan’ın başkenti Beyrut’u ziyaret etmiş ve hükümetin kurulması için girişimde bulunmuştu. Ancak ülke içi anlaşmazlıklar nedeniyle hükümet kurulamazken Fransa’nın girişimi de başarıya ulaşamamıştı.

Macron, Lübnan’a gerçekleştirdiği ikinci ziyaretini tehditkar sözlerle sonlandırmış ve “Yetkililer, ekim ayının sonuna kadar bir ilerleme kaydetmezse sonuçları ve cezaları üstleniriz. Lübnan makamları bir şey yapmazsa uluslararası toplumun mali yardımlarının önü açılmayacaktır” demişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler