Fransa’da askerlerden “ülkede iç savaş çıkacağı” uyarısı

Fransa‘da aşırı sağcı Valeurs Actuelles dergisinde, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bakanlar, milletvekilleri ve generallere hitaben bir bildiri yayımlandı.

Yayımlanan bildiride, “Fransa’nın düşmanlarıyla mücadele eden ve 21 Nisan’daki açık mektuba imza atan emekli general, emekli ve muvazzaf subay ile askerlerin, iktidara sorun çıkaran kişiler olarak adlandırıldığı ancak onların tek hatalarının ülkesini sevmek olduğu” savunuldu.

“Terk edilmiş banliyöler”

Görevde olan her rütbeden askerin, yasa gereği yüzleri açık şekilde kendilerini ifade edemediği ancak sessiz kalmalarının da imkansız olduğu söylenen bildiride, “Aramızdan bazıları Afganistan, Mali, Orta Afrika ve diğer yerlerde düşman ateşini gördü. Bazıları görev arkadaşlarını kaybetti. Bizim topraklarımızda taviz verdiğiniz İslamcılığı yok etmek için canlarını ortaya koydular” denildi.

basliksiz-5.png

Bildiride, askerlerin neredeyse tamamının ülkede terörle mücadele etmek için başlatılan Sentinelle (Nöbetçi) operasyonunda görev yaptığı ve “terk edilmiş banliyöleri” gördükleri aktarılarak, “Birkaç dini topluluğun araçsallaştırma girişimlerine katlandık. Bu dini topluluklar için Fransa hiçbir şey ifade etmiyor, alay, aşağılama ve hatta nefret konusundan başka bir şey değil” iddiasında bulunuldu.

“Bunlar profesyonel gözlemler”

Daha önceki bildiriye imza atan emekli generallerin haklı olduğu savunulurken, “Şehir ve kasabalarımızda şiddeti görüyoruz. Kamuya açık alanlarda ve kamuoyundaki tartışmalarda mezhepçiliğin yer edindiğini görüyoruz. Fransa’ya ve tarihine karşı nefretin, bir norm haline geldiğini görüyoruz” denildi.

Bildiride, bunları söylemenin askerlerin işi olmadığı ancak “profesyonel gözlemlerin” aktarıldığı dile getirildi.

“İç savaş patlak verirse ordu kendi topraklarında düzeni sağlar”

Bunun başka ülkelerde de gözlemlendiği, kaos ile şiddetin oluşacağı ve bunun askerlerden değil “sivil ayaklanmadan” geleceği ileri sürülen bildiride şunlar ifade edildi:

“İç savaş patlak verirse ordu kendi topraklarında düzeni sağlar çünkü ondan istenecektir. Hiç kimse böylesine korkunç bir durumu isteyemez. Büyüklerimiz de (emekli askerler) istemez. Ama evet, yine, Fransa’da iç savaş sessizce hazırlanıyor ve bunu çok iyi biliyorsunuz.”

Polis Sendikasından Macron’a “İsrail modeli” Çağrısı

Bildiride, Cumhurbaşkanı Macron, bakanlar, milletvekilleri ve generallere harekete geçme çağrısı yapıldı.

Diğer yandan Fransa Polis Sendikasından 6 Mayıs’ta gelen açıklamada, ülkede “İsrail’in Filistin topraklarında uyguladığı modele göre giriş ve çıkışların sınırlandırıldığı kontrol noktalarının oluşturulması” konusunda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a çağrıda bulunuldu.

Daha Önce De Bildiri Yayımlanmıştı

20 emekli general, emekli ve muvazzaf 100 kadar subay ile binden fazla askerin, Valeurs Actuelles sitesinde 21 Nisan’da yayımladıkları bildiride, ülkede büyüyen bir kaos olduğu iddia edilerek, Cumhurbaşkanı Macron’a bu kaosu engellemezse iç savaş çıkacağı ve ölümlerden sorumlu olacağı uyarısında bulunulmuştu.

“İslamcılık ve banliyölerde yaşayanların, Fransa’da toplumsal bölünmeye yol açtığı” öne sürülen mektupta askerler, yöneticilerin bu tehlikeleri yok etmesi gerektiğini savunmuştu.

Fransa’da 16 emekli generalin ayrıca Ulusal Meclisteki siyasi gruplara “İslamcılığa ve Fransa‘nın parçalanmasına karşı küresel bir stratejinin” geliştirilmesinin talep edildiği ve “iç savaş” uyarısının yapıldığı bir dosya gönderdiği ortaya çıkmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler