Filmlere sahne olan Buca cezaevi kapatıldı

62 yıllık Buca Cezaevi (İzmir Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu), fiziki yapısı ve bina yaşından dolayı kapatıldı. AA’nın haberine göre Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün 17 Mayıs 2021’de verdiği kararın ardından, 1959 yılında açılan cezaevi kapılarını kapattı.

80 dönümlük alanda 1300 kişi kapasiteyle açılan cezaevi, sonraki yıllarda 3 bin 200 kişilik kapasiteye çıkarılmıştı. İnşa edildiği dönemde Bayrampaşa Cezaevi ile birlikte Türkiye’nin en büyük 2 ceza infaz kurumundan biri olan cezaevinde 2000’li yıllara kadar tüm mahpuslar tutuldu, bu tarihten sonra ise F tipi cezaevlerin açılmasıyla sadece adli mahkumlar kaldı.

İrfan Atasoy ve Hamiyet Yankı’nın rol aldığı ‘Susuz Yaz’ filminin çekimlerinin bir bölümüne de ev sahipliği yapan cezaevi, İzmir’de 30 Ekim 2020’de yaşanan 6,6 büyüklüğündeki depremde hasar gördü. Tutuklu ve hükümlülerin başka cezaevlerine nakledilmesinin ardından 16 bloktan oluşan cezaevinin 17 Mayıs’ta kapatılmasına karar verildi.

‘Hayata Dönüş’ adı verilen ve hücrelerden oluşan F tipi cezaevlerini uygulamaya geçirmek için katliamların yapıldığı Ulucanlar Ceza İnfaz Kurumu 2006 yılında, Bayrampaşa Kapalı Ceza İnfaz Kurumu da 2008 yılında kapatılmıştı. F tipi cezaevlerine karşı başlatılan ölüm oruçları ve cezaevlerine yapılan askeri baskınlarda toplam 122 kişi ölmüştü. 19 Aralık 2000 tarihinde aynı anda 20 cezaevine düzenlenen operasyonlarda 30 mahpus, Buca Cezaevi’nde ise 3 tutuklu katledilmişti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler