Filistin Esir İşleri Heyeti: İsrail hapishaneleri diriler mezarlığına çevirdi

Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Filistin Esir İşleri Heyeti, İsrail’in, 7 Ekim’den bu yana esirlere uyguladığı işkence ve cezalandırmalarla hapishaneleri “diriler mezarlığına” çevirdiğini ifade etti. Heyet yaptığı açıklamada, işgalci İsrail askerlerinin, Filistinlileri kasıtlı olarak yaralamaya çalıştığını ve tedaviden mahrum bıraktığını, ayrıca esirlerin doktor istemesi durumunda da “tedavi için hapishane dışına çıkmak isteyenler darbedilecek ve ölecek” cevabıyla karşılaştığını aktardı.

Filistin Esir İşleri Heyetinden yapılan yazılı açıklamada, Gazze saldırılarıyla eş zamanlı olarak İsrail’in, hapishanelerdeki Filistinlilere dönük baskı ve saldırılarını da artırdığı belirtildi.

Hapishane yönetimlerinin, esirlere karşı yapılanların açığa çıkmaması için ciddi bir karartma uyguladığı kaydedilen açıklamada, esirlerin yakınları ve avukatlarıyla görüştürülmediği ve dış dünyadan tamamen koparıldığı aktarıldı.

Hapishanelerdeki bölümlere her gün düzenlenen baskınlarda askerlerin Filistinlilere cop, silah, gaz ve plastik mermilerle saldırdığı ve darbettiği belirtilen açıklamada, esirlerin bu saldırılar nedeniyle derin yaralar aldığı, el ve ayaklarının kırıldığı ifade edildi.

Açıklamada, İsrail askerlerinin, Filistinlileri kasıtlı olarak yaralamaya çalıştığı ve tedaviden mahrum bıraktığı, esirlerin doktor istemesi durumunda da “tedavi için hapishane dışına çıkmak isteyenler darbedilecek ve ölecek” cevabıyla karşılaştığı aktarıldı.

7 Ekim’den bu yana ağır işkence sonucu 6 esirin öldüğüne dikkati çekilen açıklamada, İsrail’in, hapishaneleri “diriler mezarlığına” çevirdiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirlerin maruz kaldığı cezalandırmalar şöyle sıralandı:

“Esirler soğuk odalarda ince battaniyeleri kullanmak zorunda bırakıldı. Soğuk girmesin diye pencereleri kartonla kapatmaya çalıştıkları her defasında ise odaları basıldı ve darbedildiler.

Yiyecekler az ve kötü. 4 kişiye yetecek yemek 12 kişiye verildi.

Esirler, sayıları son dönemde normalin 3 katı kadar arttığı ve yeterli yatak olmadığı için yerlerde uyudu.

Açık alana çıkmalarına izin verilmedi, soğuk suyla ve günde sadece 10 dakika duş alma hakkı tanındı.

Tüm elektrikli aletlerine, kişisel eşyalarına ve kıyafetlerine el konuldu.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler