Filipin’de meydana gelen uçak kazasında ölü sayısı 50’ye yükseldi

Filipin güvenlik güçleri , ülkenin en kötü askeri hava felaketlerinden birinde 50 kişiyi öldüren bir uçağın  uçuş veri kutularını uzak bir güney adasındaki hindistancevizi ağaçları arasında arıyor .

Bir askeri sözcü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Filipin ordusunun çoğu asker 49 kişinin de yaralandığı trajik olayın nedenini bulmaya kararlı olduğunu söyledi.

Albay Edgard Arevalo ayrıca hafta sonu düşen Lockheed C-130 nakliye uçağının “çok iyi durumda” olduğunu, belirtilen çalışma protokollerini izlediğini ve bir sonraki bakımına 11.000 uçuş saati kaldığını söyledi.

Hercules C-130 nakliye uçağı Pazar günü Sulu eyaletindeki Jolo adasına güneşli havalarda inmeye çalışırken, çoğu yeni ordu mezunu olan 96 kişiyi taşıyordu.

Arevalo, uçağın bir köyde “kayarak” alevler içinde kalması sonucu 47 askeri personel ve üç sivil olmak üzere elli kişinin öldüğünü söyledi.

Pilotların hayatta kalanlar arasında olup olmadığı henüz netlik kazanmadı.

Köy lideri Tanda Hailid, yerde öldürülen üç kişinin bir taş ocağında çalıştığını söyledi.

Müşterek Görev Gücü-Sulu tarafından yayınlanan sahnenin fotoğrafları, hasarlı kuyruğu ve bir hindistancevizi korusunda yatan gövdenin arka bölümünün dumanlı enkazını gösterdi.

Arevalo, “Yerde alacağımız kanıtların, özellikle de uçuş veri kaydedicisinin bütünlüğünden emin olmak için insanlarımız var.” Dedi.

Görgü tanıklarının ifadelerine ek olarak, pilot ile kontrol kulesi arasındaki kayıtları, telsiz konuşma kayıtlarını da arıyoruz” dedi.

Arevalo, ordunun kaza bölgesini güvenlik altına aldığını ve adadaki militanların arama çabalarını kesintiye uğratmamasını sağlayacağını söyledi.

Yolcuların çoğu yakın zamanda temel askeri eğitimden mezun olmuş ve Müslümanların çoğunlukta olduğu bölgedeki isyanla mücadele çabalarının bir parçası olarak huzursuz adaya konuşlandırılıyordu.

Ordu, fidye için adam kaçırma örgütü Ebu Sayyaf da dahil olmak üzere militan grupların faaliyet gösterdiği güney Filipinler’de yoğun bir varlığa sahip.

Arevalo, “Bu, silahlı kuvvetlerimizde meydana gelen en kötü trajik olaylardan biri” dedi.

‘En kötü kaza’ 

C-130’lar, on yıllardır dünya çapında hava kuvvetlerinin beygir gücü olmuştur ve asker, malzeme ve araç taşımak için kullanılmıştır.

Pazar günü düşen ikinci el Herkül ABD’den alındı ​​ve bu yılın başlarında Filipinler’e teslim edildi.

Ülkenin filosundaki dört kişiden biridir. İki tanesi tamir ediliyor, diğeri ise kazanın ardından yere çakıldı.

Arevalo, “Bunların hepsi deneyimli ve deneyimli pilotlar, bu yüzden bunun nasıl ortaya çıktığını hemen söyleyemeyiz” dedi.

“Bunlar (askeri varlıklar) yepyeni olmasalar bile… bunlar uçuşa elverişli, denize elverişli veya karaya elverişli.”

Askeri tarihçi ve analist Jose Antonio Custodio, kazanın Filipin hava kuvvetleri için en ölümcül kaza olduğunu söyledi.

Custodio, AFP’ye verdiği demeçte, 1971’de bir PAF C-47 kazasında meydana gelen 40 ölü ile karşılaştırıldığında, şimdiye kadar 50 ölü ile Filipin askeri uçağının en kötü kazası olarak yer alıyor.”

Bu, bu yılki bir dizi hava kuvvetleri kazasının sonuncusuydu.

Geçen ay, bir Black Hawk helikopteri, bir gece eğitim uçuşu sırasında düştü ve gemideki altı kişiyi de öldürdü. Kaza, Filipinler’in tüm Kara Şahin filosunun karaya oturmasına neden oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler