Fetullah Gülen için üç ayrı suçtan 306 yıla kadar hapis istendi!

Aralarında elebaşı Fetullah Gülen’in de bulunduğu FETÖ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi oldukları ileri sürülen 11 askeri tabip hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleyerek Kuleli Askeri Lisesi’nde eğitim gören 33 öğrencinin harp okullarına geçişine engel oldukları iddiasıyla dava açıldı. Bir numaralı şüpheli FETÖ yapılanması elebaşı Fetullah Gülen hakkında üç ayrı suçtan 306 yıla kadar hapis talep edildi. Diğer 11 şüphelinin ise 299 yıla kadar hapisleri istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca hazırlanan 73 sayfalık iddianamede, 2008 yılında Kuleli Askeri Lisesi öğrencisi olan 33 kişi, “şikayetçi” sıfatıyla yer aldı. Fetullah Gülen’in örgüt yöneticisi olarak yer aldığı iddianamede, toplam 11 askeri tabip de “şüpheli” sıfatıyla bulunuyor.

“Örgüt Dışındaki Öğrenciler Yıldırılmaya Çalışıldı”

İddianamede, FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki kadrolaşmasını sağlamak amacıyla askeri okul içerisinde öğrenciler hakkında edinilmiş bilgileri öğrenerek öğrencileri fişledikleri anlatıldı. İddianamede, örgüt tarafından yetiştirilen öğrencilerin doğrudan Askeri Liseler ile Deniz, Kara ve Hava Harp okullarına yerleşmesinin sağlandığı belirtilerek, örgüt dışındaki öğrencilerin ise haksız disiplin cezaları, sınavlarda düşük not verilmesi gibi baskılarla okullarını bırakmasının sağlandığı direnenlerin ise örgütün kendi yöntemleri ile öğrenciyi yıldırmaya çalıştığı, şok mangası denen eziyetleri yaptıkları belirtildi.

İtirafçı İfadesiyle Sahte Sağlık Raporu Ortaya Çıktı

FETÖ’nün TSK yapılanmasında ankesörlü hatlarla iletişim kurduğu tespit edilen bir tabip albayın itirafçı olarak verdiği ifadeler üzerine, mezuniyetlerine bir ay kala Kuleli Askeri Lisesinin 33 öğrencisi için sahte sağlık raporu verilerek harp okullarına geçişlerinin engellediğinin belirlendiği ifade edildi.

Söz konusu tabip albayın doğrudan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile Amerika’ya giderek görüştüğü ve sağlık kurulu başkanı olarak görevlendirildiği anlatılan iddianamede, söz konusu mağdur öğrencilerin mezuniyetlerine bir ay gibi kısa bir süre kaldığı sırada Yeşilyurt Hava Harp Okulu polikliniğinde sağlık muayenesine sevk edildikleri belirtildi.

Sağlık kurulu başkanı tarafından 2013 yılında muayenelerini yapacak askeri tabiplerin örgüt mensupları arasından belirlenmesi ve sağlık kurulunun bu şekilde teşekkül ettirilmesinin sağlandığı ve bu askeri öğrencilerin muayenelerinin bahse konu yerde gerçekleştirildiği anlatıldı.

Mağdur öğrencilerin 2008 yılında okula kayıt yaptırırken herhangi bir sağlık problemlerinin olmadığı tespit edilmişse de 2013 yılında yapılan muayenelerinde psikolojik uyum bozukluğu, kalp yetmezliği, göz, skolyoz hastalıkları bulunduğu yönünde raporlar düzenlendiğine dikkat çekildi. Tamamı FETÖ mensubu sağlık kurulu ve müdavi hekimlerin tanzim ettikleri sahte sağlık kurulu raporlarıyla mağdurların okulla ilişiklerinin kesilerek eğitim ve öğretim haklarının ellerinden alındığı anlatıldı.

12 Şüpheli Hakkında Ceza İstendi

İddianamede, aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in örgüt yöneticiliği olmak üzere 11’i tutuklu askeri tabip hakkında “Terör örgütüne üye olma”, “Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği” ve “Eğitim ve öğrenim hakkının engellenmesi” suçlarından dava açıldı.

Şüpheli Fetullah Gülen hakkında üç ayrı suçtan 33 şüpheliye yönelik olarak 286 yıldan 306 yıla kadar hapis talep edilirken; diğer 11 şüphelinin 279 yıldan 299 yıla kadar hapisleri istendi. Dava, önümüzdeki günlerde İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler