Esad’ın dayısı ve Rejimin önemli isimlerinden Muhammed Mahluf, Covid-19 nedeniyle öldü

Muhammed Mahluf, Beşşar Esed’in annesinin erkek kardeşiydi ve hem aile üzerinde hem de yönetimde önemli bir isimdi.

BBC’nin haberine göre, Şam’da bir hastanede tedavi gören Mahluf’un torunu Ali, sosyal medyada dedesinin Covid-19 sebebiyle hayatını kaybettiğini yazdı.

Birkaç ay önce telekomünikasyon firmasına vergi yolsuzluğu yaptığı iddia edilmek suretiyle el konulan ve çalışanlarından bazıları tutuklanan, bundan ötürü Esed ailesiyle gerilim yaşayan Rami Mahluf da, sosyal medya hesabı üzerinden “Babasının kaybıyla büyük acı yaşadığını ancak sosyal mesafe kuralları gereği babası için anma töreni yapılamayacağını” açıkladı.

Esed ailesi ve Mahluf ailesi arasında siyasi bağlar olduğu kadar ekonomik bağlar da mevcut. Kasım 2019’da Global Witness isimli izleme örgütünün yayımladığı rapora göre, savaştan önce Suriye ekonomisinin yüzde 60’ı Mahlufların kontrolündeydi.

Muhammed Mahluf’un diğer oğlu Hafız, Suriye’nin, “yönetime yönelik tehditlerle uğraşan” en önemli kurumu olan Genel İstihbarat Örgütlenmesi’nin başkanlığını yapmıştı.

Ancak Esed yönetimi, senenin başında büyük miktarda vergi borcu kesilen Mahluf’tan bu borçları ödemesini istedi. Daha önce de Mahluf’un yönettiği “yardım kuruluşlarını kapatması” istenmişti.

Mayıs ayında Rami Mahluf sosyal medyada 3 video yayımlayarak uğradığı haksızlıklara son verilmesini istemiş ve Rejimi sert bir dille eleştirmişti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler