Erdoğan: Türkiye Dağlık Karabağ’daki ortak barış gücünde yer alacak

Erdoğan, Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan anlaşmaya ilişkin, “İşgal altındaki topraklarının ve Karabağ’ın tamamının kurtuluşu vesilesiyle dostum İlham Aliyev başta olmak üzere tüm Azerbaycanlı kardeşlerimi tebrik ediyorum. Türkiye, anlaşmanın uygulanmasını gözetmek ve denetlemek üzere bölgede kurulacak ortak barış gücünde, Rusya ile birlikte yer alacaktır” dedi. 

Berat Albayrak’ın görevden ayrılmasına ilişkin ilk kez konuşan Erdoğan, “Ülkemize önemli hizmetlerde bulunan Berat Albayrak’a teşekkür ediyorum. Bu süreçte 2 sismik araştırma, 3 tane de sondaj gemisini ülkemize kazandırması da önemli bir başarıydı. Sağlık sorunları nedeniyle görevinden affını istedi, biz de bu talebi kabul ettik. Hazine ve Maliye Bakanı olarak Lütfi Elvan arkadaşımızı atamış olduk, görevinde başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı. 

Erdoğan, kabine değişikliği iddialarının ise ‘spekülasyon’ olduğunu belirterek “İçi boş, masa başında uydurulan haberler. Değişim gerekiyorsa bunu milletin yetki verdiği Cumhurbaşkanı belirler, gerektiğinde bunu hayata geçirecek olan da cumhurbaşkanıdır” dedi. 

​Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde: 

”Türkiye, (Ermenistan – Azerbaycan) anlaşmasının uygulanmasını gözetmek ve denetlemek üzere bölgede kurulacak ortak barış gücünde Rusya’yla birlikte yer alacak”

Ateşkesin denetimi için oluşturacağımız ortak Türk- Rus merkezi ile ilgili mutabakat zaptı bu sabah imzalandı. Bu merkez, Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan toprakları üzerinde kurulacaktır. Dağlık Karabağ’daki ateşkesin ihlalini önlemeye yönelik tüm tedbirler bu merkez tarafından alınacaktır. Böylece, Azerbaycan topraklarındaki ve Karabağ’daki 28 yıllık işgal, resmen ve fiilen sona ermektedir. Karabağ bir kez daha eman yurdu haline gelmekte, hilalin gölgesindeki huzurlu yerini almaktadır

‘İşgal altındaki topraklarının ve Karabağ’ın tamamının kurtuluşu vesilesiyle dostum İlham Aliyev başta olmak üzere tüm Azerbaycanlı kardeşlerimi tebrik ediyorum. Karabağ bir kez daha eman yurdu haline gelmekte, hilalin gölgesindeki huzurlu yerini almaktadır”

”Bundan sonra Azerbaycan’la çok daha yakın, çok daha güçlü iş birliği içinde olacak, ortak geleceğimizi birlikte inşa edeceğiz”

”Ülke halkının iradesiyle biçimlenecek yeni bir Suriye’nin inşası için, Rusya başta olmak üzere, bölgede etkin olan güçlerle daha yakın çalışmaya hazırız.  Bu konuda Rusya Federasyonu ile olan ilişkilerimiz, irtibatımız gerek başta Sayın Putin, bunun yanında ilgili bakanlar, bizimle gerek şahsım, gerek ilgili bakan arkadaşlarım, gerek İstihbarat Başkanı’mız sürekli irtibat halinde olup, Suriye’deki bu süreci de süratle, suhuletle bunu halletmenin gayreti içindeyiz. Karabağ’da nasıl kısa sürede adil bir barış tesis edildiyse, samimi bir iş birliğiyle, Suriye’de de benzer bir adımın atılabileceğine inanıyoruz”

”Doğu Akdeniz’de Yunan ve Rum tarafının şımartılmasından vazgeçilmesi halinde kısa sürede hakkaniyete dayalı bir anlaşmanın mümkün olduğunu düşünüyoruz. Türkiye olarak, bölgemizde barışın, huzurun, güvenin, refahın kök salması için üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız. Halklarını kardeş, kendilerini dost olarak gördüğümüz tüm bölge devletleriyle, yeni dönemde birlikte hareket etmek istiyoruz”

”Kimseye karşı gizli veya açık önyargımız, husumetimiz, karanlık hesabımız yoktur”

Amerika’daki seçimler

”Amerika’daki seçimlerin ardından bölgemizde ortaya çıkan belirsizliği ortadan kaldırmak için diplomasi ve uzlaşma kanallarının sonuna kadar açılması şarttır. Bu anlayışla, hem sahadaki varlığımızı güçlendirmeye, hem diplomasi kanallarını etkin şekilde işletmeye devam edeceğiz”

Berat Albayrak’a teşekkür dileği

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı yapan Berat Albayrak’a şahsım milletim adına teşekkür ediyorum. Bu süreçte 2 sismik araştırma, 3 tane de sondaj gemisini ülkemize kazandırması da önemli bir başarıydı. Sağlık sorunları nedeniyle görevinden affını istedibiz de bu talebi kabul ettik. Hazine ve Maliye Bakanı olarak Lütfi Elvan arkadaşımızı atamış olduk, görevinde başarılar diliyorum”

Kabine değişikliği söylentileri asılsız

”Kabine değişikliği veya bakanlıkların yapısının tadil edileceği yönündeki spekülasyonlar, içi boş, tamamen masa başında uydurulan haberler. Bu tip haberler asılsız ve içi boş. Biz harekete geçmek için şuraya veya buraya değil sadece millete bakarız. Değişim gerekiyorsa bunu milletin yetki verdiği Cumhurbaşkanı belirler, gerektiğinde bunu hayata geçirecek olan da cumhurbaşkanıdır.  Milletimizden işareti aldığımızda hiç tereddüt etmeden gereğini yerine getiririz, bunun dışında her türlü haber, dedikodu, söylenti, lafügüzaftan ibarettir ve bu millete ihanettir. Bizim medyanın işi gücü yok, ne yapalım da hükûmeti rahatız edelim, Tayyip Erdoğan masa başı kalemşörlerin yazdıklarıyla amel etmez. Bunu geçin”

Vatandaşlara çağrı

Aldığımız tedbirlerle ekonomimizi ayakta tutmayı, hedeflerimizden kopmamayı başardık. Ekonomimizi ayakta tutmayı başardık, ülkemiz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile koalisyonlu yılların kaotik ortamına dönmekten kurtulmuştur”

”Önümüzdeki dönemde ekonomi politikalarında güven ve kredibilite kazanımına daha fazla odaklanacak, ülke risk primini düşüreceğiz”

”Ekonomide elbette sıkıntılarımız var ama karşımızdaki fotoğraf ümitlerimizi artıran ciddi başarılara işaret ediyor”

”Vatandaşlarımızdan, bireysel tasarruflarında milli paralarına güvenmelerini ve tercihlerini Türk Lirası’ndan yana kullanmalarını istiyorum. iz kendi paramıza sahip çıkmazsak başkasından aynı hassasiyeti bekleyemeyiz”

”Yatırım yapıldığında en yüksek ve güvenli kazancın sağlanacağı ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini tüm dünyaya göstereceğiz”

istihdam odaklı seferberlik başlatıyoruz

”Yeni bir istikrar, büyüme ve istihdam odaklı seferberlik başlatıyoruz. Faiz sebep, enflasyon neticedir, bunu başaracağız enflasyonu daha da aşağı çekeceğiz”

”Önce yeni Merkez Bankası başkanımızın ardından da yeni Hazine ve Maliye Bakanımızın göreve başlamalarıyla piyasa göstergelerinde yaşanan olumlu seyir doğru yolda olduğumuza işaret ediyor”

”Yatırım ortamının iyileştirilmesi, mali piyasaların derinliğinin artırılması, kamu gelir ve harcamalarının kalitesinin yükseltilmesi, kayıt dışılığın önlenmesi, iyi yönetişim gibi alanlarda da yapısal reformların hazırlıkları içindeyiz. Önümüzdeki aylarda hukuk devleti ilkesini güçlendirme, öngörülebilir kolay işleyebilir yargı sistemi konusunda yeni adımlar atacağız.  Ekonomide girdiğimiz yeni dönemin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” 

Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtladı

Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nın ardından Meclis’te gazetecilerin sorularını da cevapladı.

Türk askerinin Karabağ’daki konumu nasıl olacak? Rusya’yla nasıl bir mekanizma içinde çalışacak? Devriye faaliyeti planlanıyor mu yoksa Türk askeri sahada olmayacak mı, yalnızca bir karargah çalışması mı olacak? sorusu üzerine Erdoğan şöyle cevap verdi:

“Şu anda orada Rusya hangi anlayış içerisinde yerini alıyorsa, aynı şekilde bizim de oradaki gözlem ve denetleme ekiplerimiz aynı anlayışla orada yerini alacaktır. Nitekim şu anda Rusya oraya, belli noktalara yerleşmeye başlamıştır. Görüşmeleri de zaten gerek Dışişleri Bakanlarımız arasında gerekse Rusya’dan şimdi bir heyet buraya geliyor, burada da görüşmeler yapılır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler