Ecir Kapısı deprem bölgesinde çadırkent kurdu

Ecir Kapısı Derneği yetkililerinin yardım bölgesindeki yardım faaliyetleri hakkında yaptığı açıklama:

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 şiddetindeki depremin ardından birçok il yıkıma uğradı. Depremin etkisini göstermiş olduğu 10 ilde yerleşim yerlerinden bazıları neredeyse yok olmanın eşiğine geldi. Ecir Kapısı derneği olarak depremden etkilenen bölgelere yardımları ivedilikle ulaştırmak için temsilciliklerdeki tüm ekiplerimizi afet bölgesine intikal etmelerini sağladık.

Yardımları ilk olarak hiçbir yardımın ulaşmadığı depremzedelere ulaştırmayı hedefledik. Kar küreme araçları eşliğinde dağ köylerine kadar ilerledik. Adıyaman ve Maraş’ın birçok köyüne battaniye, kışlık kıyafet, gıda kumanyası, ilaç ve daha birçok yardım malzemelerini ulaştırdık. 

Bölgede binlerce insanın enkaz altında kalması sebebiyle 12 kişilik uzman Arama-Kurtarma ekibimizi afet bölgesine sevk ettik. 258 kişilik acil yardım ekibimiz de arama-kurtarma faaliyetlerine destek verdiler. 

Günlük 4000 kişiye sıcak çorba, ekmek ve su ikramında bulunduğumuz mobil aşevi ve çadır aşevimizi kurarak bölge halkına ve arama-kurtarma görevlilerine ikramda bulunduk. Depremin ikinci gününden itibaren verdiğimiz bu hizmeti yine gezici araçlarımız sayesinde Maraş ve Adıyaman illerinde birçok noktaya ulaştırdık. 

Hatay, Antep, Urfa ve Malatya illerinden bize ulaşan bine yakın depremzedeye aynı gün içerisinde yardımlarımızı farklı illerdeki depolarımızdan ulaştırdık. 

Bölgedeki binaların yıkılması sonucu sağlam yapı stoklarının azlığı ciddi bir barınma sorununa sebep oldu. Ecir Kapısı olarak insanların yaşamlarını bir nebze olsun kolaylaştırabilmek amacıyla Maraş ve Adıyaman’da biner kişilik yaşam alanları oluşturduk. İçerisinde elektrikli ısıtıcısı, yatağı, battaniyesi olan bu çadırlar altyapı işlemleri bittiği gibi depremzedelerin hizmetine sunulacak. Ayrıca bireysel olarak çadır talebinde bulunan birçok depremzedeye de çadır ulaştırarak yine bine yakın kişinin barınma sorununa çözüm bulmaya çalıştık.”

  Kaynak: Haksöz Haber

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler