DSÖ, Kovid-19’a karşı kullanılan ‘Remdesivir’ ilacı için uyardı

Euronews’in haberine göre; DSÖ uzmanları bu sonuca varmak için, 7 bin Kovid-19 hastasına uygulanan farklı tedavi yöntemlerinin etkisinin karşılaştırıldığı dört uluslararası klinik çalışmanın analizini baz aldı.

Geçen ay Remdesivir ile ilgili yazılan ve British Medical Journal isimli hakemli dergide yayınlanan araştırmada da ilacın hiçbir etkisi olmadığının altı çizilmişti.

Türkiye dahil birçok ülkede kullanılıyordu

Amerikan Gilead ilaç şirketi tarafından üretilen ve normalde AIDS tedavisinde kullanılan Remdesivir’e koronavirüse karşı etkili olduğu gerekçesiyle ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) de 1 Mayıs tarihinde onay vermişti.

Washington’un onayını aldıktan sonra Remdesivir’e Avrupa Birliği Komisyonu da onay vermiş, yaklaşık 30 bin COVID-19 hastası için 63 milyon euro ödenmişti.

Mayıs ayında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, “Remdesivir bir antiviral ilaç. Biz 400 hasta ilaç için temin ettik. Önümüzdeki günlerde kullanmayı planladığımız bir ilaç” yorumunu yapmıştı.

İlacı üreten Gilead şirketi: Hayal kırıklığına uğradık

Gilead şirketi gelen uyarıya yaptığı açıklamada, “DSÖ’nün açıkladığı rehberden ve sonuçlardan hayal kırıklığına uğradık. Dünya genelinde vaka sayısının dramatik bir şekilde arttığı bir zamanda doktorlar bu ilaca yöneliyor ve yaklaşık 50 ülkede bu ilaç kullanılıyor” ifadesini kullandı.

Ekim ayı sonlarında Gilead, Remdesivir’in üçüncü çeyrekte yaklaşık 900 milyon dolar gelir sağladığını duyurmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler