Diyarbakır’da Halis Hoca çıkartması sebebiyle akıl almaz muamele

Konya’dan yola çıkarak Elazığ’daki akrabalarına ziyarete giden Zülküf Atıcı, beraberinde eşi ve küçük bebekleri olmasına rağmen “Halis Hoca’ya Özgürlük” çıkartması gerekçe gösterilerek gözaltına alınarak Emniyet’e götürüldüler. 

Atıcı ailesinin aracı Diyarbakır’da yol kontrol noktasında durduruldu. Aracın arka camında bulunan “Halis Hoca’ya Özgürlük” çıkartması sebebiyle polis ekiplerinden sert ve orantısız müdahalesi ile karşılaşan aile, çocukları ile birlikte gözaltına alındı. Aracın arka camında bulunan çıkartma sebebiyle aileye terör örgütü propagandası yapmak suçlaması yöneltildi. Halis Bayancuk Hoca’nın üst derece mahkemelerinde kesinleşmiş bir cezası olmamasına rağmen bu suçlamanın yöneltilmesi ve aracın çok sayıda il ve ilçe girişlerinde kontrol noktalarından geçmesine rağmen bir müdahale ile karşılaşmaması, suçlamanın ve gözaltının keyfi bir şekilde yapıldı.

Trafik kanuna muhalefetten kendisine idari bir para cezası kesilmesi gereken Zülküf Atış’a hiçbir şüpheli durum olmamasına rağmen terör örgütü mensubu muamelesi yapıldı. Emniyet’te ilk olarak ifadesi “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla alınan Atış, savcılığın Konya’daki evinde arama kararı aldırmasıyla geniş kapsamlı bir terör operasyonuna evrildi. Diyarbakır’dan verilen talimatla Konya’daki evi polislerce aranan Atıcı’nın Emniyet’te ikinci kere ifadesi alındı. Atıcı’nın, bu arama sonrası trajikomik bir şekilde “terör örgütü kurma, yönetme veya üye olma” iddiasıyla suçlanarak ikinci kez ifadesi alındı. 

Zülküf Atış’ın eşine ise Emniyet yerleşkesinde gözaltında tutulurken yetkililerce “Sen kucağındaki bebeğe dua et, bu şekilde kolay buradan çıkamazdın” şeklinde tehditkar ve aşağılayıcı ifadeler kullanıldı.

Adli kontrol ile serbest bırakıldı

Emniyet’te biri avukatsız olmak üzere iki kez ifadesi alınan Zülküf Atıcı savcılığa sevk edildi. Ergani Cumhuriyet Savcılığı, 3. kere yapıaln sorgu sonrası Atıcı’yı tutuklama talebiyle Ergani Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti. Sulh ceza hakimliği, tutuklama talebini yerinde göremeyerek, adli kontrol şartı ile Zülküf Atıcı’nın serbest bırakılmasına karar verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler