Diyarbakır’da 1700 yıllık mezar odaları bulundu

Diyarbakır’da Hurri-Mitanniler, Urartular, Persler, Romalılar, Emeviler, Abbasiler, Mervaniler, Selçuklular ve Artukluların da aralarında yer aldığı birçok medeniyete ev sahipliği yapan Amida Höyük’teki kazı çalışmaları devam ediyor.

12 kişilik daimi ve 10 kişilik gönüllü ekiple yapılan kazıda Roma dönemine ait yaklaşık 1700 yıllık mezar odaları tespit edildiği aktarıldı.

“Halkı yönetenler sarayın altındaki mezar odalarına gömülmüş”

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Yıldız, koronavirüs nedeniyle kısıtlı bir ekiple çalışma yaptıklarını dile getirerek, kazı çalışmalarında birbirinden farklı verilere ulaştıklarını belirtti.

Kazılarda 1800 yıllık olduğu tahmin edilen su kanalları ve kalorifer sisteminin tespit edildiğini anlatan Yıldız, şöyle konuştu:

“Bu yılki çalışmalarda Artuklu Sarayı’nın Roma Sarayı üzerinde inşa edildiği netleşti. Artuklu döneminde Roma saraylarının bazı mekanları olduğu gibi kullanılmış bazı mekanları ise yeniden inşa edilmiştir. Bu mekanlardan birinde Artuklu’nun zemin kodundan yaklaşık olarak 1,5 metre derinlikte, Roma sarayının zemin kodundan bir metre daha aşağıda mezar odası tespit edildi. Taş sandukaların bulunduğu mezar odası Roma dönemine ait ve yaklaşık 1700 yıllık mezarlar. Muhtemelen burada görev yapan yöneticiler sarayın altındaki mezar odasına gömülmüşler.”

8 mezar tespit edildi

İrfan Yıldız, çalışmalar devam ettikçe taş sanduka mezarlara tekrar rastlanılabileceğini belirterek, “Roma’nın Pagan döneminde yani Geç Roma dönemi dediğimiz milattan sonra 3’üncü yüzyılda sarayın altında bu mezar odalarının yapıldığını ve mezar odalarına buranın yöneticilerinin gömüldüğünü söyleyebiliriz. Şu ana kadar 2 nolu mekanda 3 mezar ortaya çıkarıldı ve içinde kemik ve iskeletler var. 5 nolu mekanda ise 5 mezar tespit edildi” dedi.

Kemiklerin büyük çoğunluğunun yerinde muhafaza edileceğini ancak antropologların üzerinde çalışma yapabilmesi için ve analize gönderilmesi için numuneler aldıklarını anlatan Yıldız, taş sanduka mezarların ise korunacağını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler