Brezilya’da göstericiler Kongre binasını bastı: Lula’ya destek yağdı

Avrupa Birliği (AB), Brezilya’da eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro destekçilerinden aşırı sağcı yüzlerce kişinin Ulusal Kongre’ye baskın düzenlemesini kınadı ve Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’ya desteğini bildirdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Bolsonaro destekçilerinin hükümet binalarına baskınını kuvvetle kınadıklarını söyledi.

Borrell, “AB, Devlet Başkanı Lula’ya ve Brezilya’nın demokratik sistemine tam desteğini yinelemekte, bu saldırıyla hedef alınan demokratik kurumlarla dayanışmasını ifade etmektedir. Brezilya’nın demokrasisi şiddet ve aşırıcılığa üstün gelecektir” ifadesini kullandı.

Bolsonaro’yu sorumlu davranmaya davet eden Borrell, eski devlet başkanından destekçilerini evlerine dönmeye çağırmasını istedi.

Brezilya’da eski Devlet Başkanı Bolsonaro destekçisi yüzlerce kişi, Ulusal Kongre’ye baskın düzenlemişti. Ordudan müdahale talebiyle slogan atan kalabalık, polis bariyerini aşarak Kongre binasına girmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Brezilya’da eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro destekçilerinden aşırı sağcı yüzlerce kişinin Ulusal Kongre’ye baskın düzenlemesini kınayarak, Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva’ya destek verdi.

Blinken, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Brezilya Cumhurbaşkanlığı, Kongre ve Yüksek Mahkemesine yönelik bugünkü saldırıları kınadıklarını belirterek, şu ifadelere yer verdi:

“Demokratik kurumlara şiddet kullanarak saldırmak hiçbir zaman kabul edilemez. Brezilya Devlet Başkanı Lula’nın bu tip eylemlere derhal son verilmesi çağrısına katılıyoruz.”

Beyaz Saray, “Brezilya’da demokrasiyi bozmaya yönelik her türlü çabayı kınıyoruz, başkan Biden durumu yakından takip ediyor” açıklaması yaptı.

İspanya ve Portekiz’den Brezilya Devlet Başkanı Lula’ya destek açıklaması geldi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Portekiz hükümeti, Brezilya’da eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro destekçilerinden aşırı sağcı yüzlerce kişinin Ulusal Kongre’ye baskın düzenlemesini kınayarak, Brezilya Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva’ya destek verdi.

Sanchez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Tüm desteğim, Brezilya halkı tarafından demokratik ve özgür bir şekilde seçilen kurumlara ve başkan Lula’ya.” ifadesini kullandı.

Brezilya’da Ulusal Kongre’ye düzenlenen baskını “şiddetle kınadıklarını” vurgulayan Sanchez, “en kısa zamanda demokratik normalliğe dönme çağrısı yaptıklarını” belirtti.

Portekiz’deki sol hükümetten yapılan yazılı açıklamada da “Brasilia’da bugün meydana gelen, demokrasi karşıtı, kamu düzenini bozan ve şiddet içeren eylemlerin kınandığı” kaydedildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron da “Brezilya halkının ve demokratik kurumların iradelerine saygı duyulmalı” dedi.

İngiltere ve İrlanda, Brezilya’da eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro destekçilerinden aşırı sağcı yüzlerce kişinin Ulusal Kongre’ye baskın düzenlemesine tepki göstererek, Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva’ya tam destek verdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Brezilya’da demokrasiyi baltalamaya yönelik şiddetli girişimlerin yasa dışı olduğunu belirterek, “Devlet Başkanı Lula ve Brezilya hükümeti İngiltere’nin tam desteğine sahip” ifadesini kullandı.

İrlanda Dışişleri Bakanı Michael Martin de Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Brezilya’nın başkenti Brasilia’da yaşanan hadiselerden ötürü duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Martin, paylaşımında, “İrlanda, demokratik kurumlara yönelik bu şiddetli saldırıyı kınıyor ve Lula ile Brezilya demokrasisini tamamen destekliyor.” ifadesine yer verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler