BM’den Gazze açıklaması: Dünyanın gözü önünde insanlar ölüyor

BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), halkın aç ve susuz bırakıldığı Gazze Şeridi’nde yaşanan felakette, dünyanın gözü önünde insanların ölmeye devam ettiğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA),  X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, İsrail’in saldırıları ve ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde gün geçtikçe derinleşen açlık ve insani krize dikkat çekildi.

Paylaşımda, “Gazze’de eşi benzeri görülmemiş bir felaket gözlerimizin önünde yaşanıyor.” ifadelerine yer verildi.

Abluka altındaki Gazze’de her geçen saatin “daha çaresiz” olduğu aktarılan paylaşımda, “İnsanlar dünyanın gözü önünde ölüyor.” ifadesi kullanıldı.

UNRWA’dan iki gün önce, “Gazze’de 2 milyondan fazla insanın devasa insani ihtiyaçları, 16 bağışçı ülkenin UNRWA’ya finansal desteğini durdurma kararı sonrası derinleşme riskiyle karşı karşıya bulunuyor.” ifadeleri ile açıklama yapılmıştı.

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini de kuruma yönelik finansal desteğin askıya alınmaya devam etmesi halinde, sadece Gazze’de değil bölge genelindeki çalışmalarını bu ay sonundan sonra büyük ihtimalle durdurmak zorunda kalacakları uyarısında bulunmuştu.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’ne göre, İsrail’in yoğun saldırısı altındaki Gazze Şeridi’nde 2,2 milyon kişi kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler