BM başkanı, kapsayıcı barış çağrısı yapıyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Taliban ile Doha barış görüşmelerine elverişli bir ortam oluşturmak için Afganistan’da “acil, koşulsuz ateşkes” çağrısında bulundu.

Guterres, İsviçre’nin Cenevre kentinde bir Afganistan bağışçı konferansına verdiği demeçte, “Kadınların, gençlerin ve çatışma kurbanlarının anlamlı bir şekilde temsil edildiği kapsayıcı bir süreç, sürdürülebilir barış için en iyi umudu sunuyor” ifadelerini kullandı.

“Barışa doğru ilerleme, tüm bölgenin kalkınmasına katkıda bulunacak ve milyonlarca yerinden edilmiş Afgan’ın güvenli, düzenli ve onurlu bir şekilde geri dönüşüne yönelik hayati bir adımdır.”

Taliban ve Afgan hükümeti 12 Eylül’den bu yana Katar’da barış görüşmeleri yürütüyor ancak şu ana kadar herhangi bir ilerleme açıklanmadı.

Guterres’in çağrısı, Salı günü Cenevre’deki küresel bağış konferansına sanal bir adres olarak geldi ve Afganistan, Taliban ile hükümet güçleri arasındaki şiddet, yaygın yolsuzluk ve ABD güçlerinin yakında geri çekilmesiyle kuşatıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler