Birleşmiş Milletler’in Kudüs açıklamasına ABD engeli!

İsrail‘in Filistinlilere yönelik saldırılarının ardından toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında, kuruluşun yapacağı açıklamanın ABD tarafından engellendiği belirtildi.

Toplantı sırasında Norveç heyeti tarafından sunulan teklifte, Doğu Kudüs’teki Şeyh Jarrah mahallesindeki Filistinlilerin tahliyesinin önlenmesi ve kutsal yerlere saygı gösterilmesi konularında İsrail’e çağrıda bulunulması hedefleniyordu. 

Güvenlik Konseyi’nden bir diplomatın The Times of Israel’e verdiği bilgiye göre, ABD ve İngiltere, Norveç’in sunduğu taslak metne ‘Gazze’den füze ateşlenmesinin de kınanması’ maddesini eklemeyi talep etti.

Önerilen açıklamada, İsrail’e ‘uluslararası hukuk ve insan hakları kapsamındaki yükümlülükleri doğrultusunda Doğu Kudüs dahil olmak üzere yıkımları ve tahliyeleri durdurma’ ve ‘gerilimi artıran ve iki devletli çözümün uygulanabilirliğini baltalayan tek taraflı adımlardan kaçınması”’ çağrısı yapılıyordu.

Fakat 15 Güvenlik Konseyi üyesinden 14’ü söz konusu metni kabul ettiği halde, ABD temsilcileri ‘konuyu görüşmek için’ daha fazla zaman talebinde bulundu ve daha sonra ‘böyle bir adımın yararlı olmayacağı’ yönünde görüş bildirdi.

ABD misyonu sözcüsü, konuyla ilgili açıklamasında ise “ABD, Güvenlik Konseyi’nin gerilimi azaltma eylemleri konusunda yapıcı bir şekilde dahil oluyor” ifadelerini kullandı. 

Diğer Ülkelerin Tutumları

Birleşmiş Milletler açıklamasına ilişkin tartışmalar sürerken, İrlanda’nın BM Büyükelçisi Geraldine Byrne Nason, oturumda yaptığı konuşmada “Güvenlik Konseyi’nin acilen konuşması gerektiğini ve bugün bunu yapacağını umuyoruz” dedi.

İsrail’in BM Büyükelçisi Gilad Erdan ise, görüşmenin ardından Güvenlik Konseyi üyelerini ‘Filistin şiddetinin arkasındaki nedenleri anlamamakla’ eleştirdi ve İsrail’in kınanmasının ‘yıkıcı ve gerilimi artırıcı’ bir işlevi olacağını savundu. 

Erdan ayrıca, İsrail’in olaylar süresince ‘sakinliğini korumak için elinden geleni yaptığını’ öne sürdü.

ABD ise, BM’de İsrail‘in kınanmasına engel olurken, gün içerisinde ‘Gazze’den atılan roketleri’ kınadığı çeşitli açıklamalarda bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Gazze’den atılan roketleri ‘kabul edilemez’ olarak nitelendirirken, İsrail’in saldırılarına değinmedi. 

ABD dışında Türkiye, İran, Mısır, Venezüella gibi ülkeler ise İsrail’in saldırılarını kınadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler