Beşar Esed İran ile yaptığı anlaşma sonrası, Türkiye’yi “işgal gücü” olarak nitelendirdi

12 yıl sonra ilk kez bir İran Cumhurbaşkanı Suriye’ye yaptığı ziyarette Esed rejimiyle ilişkileri güçlendirmeyi öngören yeni anlaşmalara imza attı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve rejim lideri Beşar Esed, Suriye’nin başkenti Şam’da yaptıkları görüşmelerin ardından önemli alanlarda bir dizi iş birliği anlaşması yaptı.

Esed rejimine bağlı haber ajansı SANA’nın haberine göre, Esed ve Reisi dün, taraflar arasında uzun vadeli stratejik kapsamlı bir işbirliği planını kapsayan mutabakat zaptını imzaladı.

Habere göre, tarafların tarım, petrol, ulaşım, özel sektör ve iletişim gibi önemli alanlarda bir dizi anlaşma imzaladığı bildirildi.

Rejim lideri Beşar Esed, Reisi ile yaptığı görüşmelerin özünün ekonomik konuların oluşturduğunu ifade ederken İran ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Türkiye ile normalleşme sürecine de değinen Esed, “Moskova’daki dörtlü toplantı girişiminin önemini vurgularken bu girişimin amacının ve nihai özünün işgal güçlerinin çekilmesi ve iki ülke arasında normalleşme yolunun terör gruplarına desteğin kesilmesi olduğunu” ifade etti. Esed ayrıca Rusya’nın yanında bu girişimde oynadığı rol için İran’a teşekkürlerini iletti.

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Reisi ise özellikle ekonomik ve ticari alanlarda yapılan anlaşmaların iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme noktasında faydalı olacağını vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler