Belçika’da Kur’an yakmak isteyen Danimarkalılara müsaade edilmedi

Son zamanda Avrupa’da sıkça gündeme gelen İslam karşıtı eylem ve söylemlere bir yenisi daha eklendi. Danimarkalı beş kişi Belçika’da Kur’an yakmayı tasarladığı için sınır dışı edildi.

Danimarkalıların kişisel Facebook sayfalarındaki bilgiler incelendiğinde hepsinin Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan ile ilişkili olduğu anlaşıldı.

Paludan da Fransa’da Kuran yakma niyeti nedeniyle Çarşamba günü o ülkeden sınır dışı edilmişti. Paludan 30 Ekim’de Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda, Kopenhag’daki Fransa Konsolosluğu’na “11 Ekim’de Paris’teki Zafer Takı’nda Kuran yakacağını haber verdiğini” söylemişti.

Özündeki kir, kin ve pislik defalarca ortaya dökülen Paludan’un Stram Kurs (Sert Çizgi) adlı partisi, İslam ve göç karşıtı bir politikaya sahip.

Partisinin Facebook hesabına yüklediği İslam karşıtı videolar, Paludan’ın bu yıl bir ay hapis yatmasına yol açmıştı.

Bugünkü olayda Brüksel’deki aşırı sağcıları takip eden polis, Faslıların yoğunlukla yaşadığı Molenbeek-Saint-Jean ilçesinde Kuran yakmayı planladığını anladı.

AFP’ye konuşan bir kaynağa göre polis tarafından sorgulanan zanlılar, savcılığa çıkarıldı.

Sığınmadan Sorumlu Devlet Bakanı Sammy Mahdi, bu beş kişinin “kamu huzuruna ciddi bir tehdit olduğunu” söyledi. Kendisi de Iraklı bir sığınmacının oğlu olan Sammy Mahdi, sınır dışı kararının doğru olduğunu söyledi:

“Hızla ülkeyi terk etmeleri istendi ve bunu yaptılar.”

Bakan Mahdi, “Halihazırda kutuplaşmış olan toplumumuzda daha fazla nefret saçan insanlara ihtiyacımız yok” dedi.

Paludan’ın İsveç’teki Malmö kentindeki destekçileri Ağustos ayında Kuran yakmış, bu eylem şiddet içeren protestolara ve polislerle çatışmalara yol açmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler