Bangladeş’te çıkan yangın faciasında onlarca insan hayatını kaybetti!

Yetkililere göre, dokuz katlı binadaki yangın zemin katta başladı ve kısa sürede tüm binayı sardı.
Bazı işçiler, pencerelerden atlayarak kurtulurken, birçok kişi binada mahsur kaldı.
Yangının çıkış nedeni henüz bilinmiyor. Ancak itfaiye yetkilileri elektrik kontağından şüpheleniyor.
Bangladeş’teki fabrikalarda sık sık yangın çıkıyor.

BBC Dakka muhabiri Anbarasan Ethiracan, Bangladeş’te üretim yaptıran Batılı şirketlerin işyeri koşullarının iyileştirilmesi için baskıyı artırmasının beklediğini söylüyor.

Cumartesi gecesi başlayan yangının ilk saatlerinde ölü sayısının sekiz olduğu açıklanmıştı.

Fakat Pazar sabahı kurtarma ekiplerinin binaya girmesinden sonra facianın boyutlarının çok daha büyük olduğu ortaya çıktı. Yetkililer, daha sonra ölü sayısını 120 olarak açıkladılar. Son açıklamalarda ise ölü sayısının 112 olduğu belirtiliyor. Bazı işçilerin akıbeti bilinmiyor.

Fabrikanın yangın çıkışı yok

Binanın yangın çıkışı olmadığı belirtildi. Muhammed Mahbub adlı itfaiye yetkilisi “En azından bir yangın çıkışı olsaydı ölü sayısı çok az olabilirdi” dedi.

Fabrikanın sahibi Delvar Hüseyin ise işyeri standartlarının düşük olduğu iddialarını reddetti. Hüseyin, yedi fabrikası olduğunu ve ilk kez böyle bir facia yaşandığını söyledi.

Aralık 2010’da aynı sanayi bölgesinde bulunan başka bir konfeksiyon fabrikasında elektrik kontağından yangın çıkmış 25 kişi hayatını kaybetmişti.

Bangladeş’teki 4500 konfeksiyon fabrikasında yaklaşık 2 milyon kişi çalışıyor. Bangladeş’in yıllık konfeksiyon ihracatı 24 milyar dolar. Konfeksiyonun ihracattaki payı ise yüzde 80.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler