BAE’de yeni bir Hindu tapınağı daha açıldı!

Dubai’de “tüm inançlar için çağdaş bir ruhani merkez” olacağı açıklanan yeni bir Hindu tapınağı kapılarını açtı.

Hindistan’ın Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Sunjay Sudhir, açılışın töreninin resmi konukları arasındaydı. 

Tapınağın anlamına ilişkin görüşleri sorulan Sudhir, “Çok şahane bir gelişme. Dubai’deki bu yeni tapınağın açılışı Hint topluluğu için çok şey ifade ediyor. Özellikle bu tapınak, kendi başına bir sanat eseri ve estetik olarak çok güzel” ifadelerini kullandı.

Sudhir tapınağın ayrıca 16 tanrıyı ve Sihlerin kutsal metni Guru Granth Sahib’i bünyesinde barındırdığını ifade etti. 

Yaklaşık bir senedir Hindistan’ın Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi olarak görev yapan Sunjay Sudhir, bu süre zarfında iki ülke arasında imzalanan kapsamlı ortaklık anlaşması konusunda Euronews’ın sorularını yanıtladı. Sudhir, anlaşmanın Hindistan’ın son 10 yılda imzaladığı ilk Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (CEPA) olduğunu söyledi. 

İki ülke liderlerinin ayrıca bir de vizyon belgesi yayımladığını belirten Sudhir, “Bu, gelecekte ilişkilerin nasıl ilerlemesi gerektiğini ifade eden bir yol haritası” dedi. 

Vizyon belgesi, yenilenebilir enerjiler, finansal teknoloji, sağlık, iş birliği, yatırım alanında enerji güvenliğine yönelik iş birliği gibi konu başlıklarını içeriyor.

Sudhir, “Finansmanın büyük kısmı Birleşik Arap Emirlikleri’nden Hindistan’daki start-up’lara gidiyor. Bugün Hindistan’da 107 unicorn yani genç teknoloji şirketi var. Bu şirketlerin çoğu Birleşik Arap Emirlikleri tarafından finanse ediliyor. Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan, her ikisi de birbirinin geleceğinin ayrılmaz bir parçası olduğuna ve bu nedenle bu kadar büyük bir uyum içinde olduklarına dair güçlü bir inanca sahip. İnsanlar da birbiriyle iyi bir uyum içinde” şeklinde konuştu. 

Büyükelçilik görevi hakkında da konuşan Sudhir, “İlişkilerin çok iyi olduğunu biliyordum ancak buraya geldikten ve bu ilişkilerin bir parçası olduktan, Hindistan Büyükelçisi olarak bu ilişkileri yürütme sorumluluğu bana verildikten sonra, aslında yapılacak daha çok şeyin olduğunu fark ettim. Çünkü buradaki herkes buna çok açık. Hem burada hem de Hindistan’da çok şey oluyor. Ve bunda bir sınır olmadığını fark ettim” dedi. 

Kariyerinin 30 yıl önce Mısır’da başladığını ve burada Arapça öğrendiğini belirten Sudhir, daha sonra Suriye’de, Sri Lanka’da ve Cenevre’de görev aldığını söyledi. Sudhir, daha sonra sırasıyla Sidney’e ve büyükelçi olarak Maldivlere gittiğini ve son olarak da Birleşik Arap Emirlikleri’ne geldiğini ifade etti ve ekledi: “Farklı görevlerle dünyanın farklı yerlerini dolaştım ama aynı zamanda bu benim için çok zenginleştirici oldu çünkü yelpaze çok geniş ve çok renkliydi”.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler