AYM maden işçilerini haklı buldu, kanunu iptal etti

Anayasa Mahkemesi,  2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda yer alan “Şehirlerarası kara yollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez” hükmünü Anayasa’ya aykırı buldu.

Manisa 1. İdare Mahkemesi, baktığı bir davada uygulama konusu olan 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 22’nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “… ve şehirler arası kara yollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez” ibaresinin iptaline karar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

 

Soma maden faciasında mağdur edilen işçiler başvurdu

Soma maden faciasının ardından geçen 5 yılın ardından mağdur olan ve tazminatlarını alamayan Somalı maden işçileri 2019 yılının Ekim ayında haklarını alabilmek için yürüyüş başlattı.

Bağımsız Maden-İş Sendikası öncülüğünde Manisa’nın Soma ilçesinden yürüyüş başlatan bir grup maden işçileri 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda yer alan ‘Şehirlerarası kara yollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez’ hükmüne göre önce Soma ilçesinde, ardından da Kırkağaç ilçesinde engellendi.

Yaşanan olayların ardından Bağımsız Maden-İş Sendikası, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda yer alan ‘Şehirlerarası kara yollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez’ hükmünün iptali için Manisa 1. İdare Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Sözkonusu başvuruyu dünkü gündem toplantısında esastan görüşen Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve iptali sonucuna ulaştı.

Kanunun, toplantı ve gösteri yürüyüşü için yasak yerleri belirleyen 22. maddesinde, “… şehirlerarası kara yollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez” ibaresi yer alıyordu. AYM Genel Kurulunun oy çokluğuyla aldığı iptal kararının gerekçesi daha sonra yazılacak.

333333333333.jpg

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler