Avrupa’daki enerji krizi Asya’ya da sıçrayabilir

Norveç merkezli bağımsız araştırma kuruluşu Rystad Energy’nin LNG ve Elektrik Piyasaları Analisti Kaushal Ramesh, yaptığı açıklamada, Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de fiyatların yükselişinin sürdüğünü açıkladı.

Asya spot piyasalarında da gaz fiyatlarının yükseldiğine dikkati çeken Ramesh, Asya piyasalarında Güney ve Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerindeki ülkelerin yüksek fiyatları karşılayamamaları nedeniyle “kara kış” ile karşı karşıya kalabileceklerini belirtti. Ramesh, “Fuel-oil veya kömür gibi alternatif kaynaklara yöneliş de olacaktır ancak bunu yapamayan ülkeler kesinti risklerini yaşayabilecektir.” dedi.

Ramesh, Japonya ve Güney Kore gibi Asya’daki OECD ülkelerinin Avrupa ile rekabet gücüne sahip olduğunu, ancak gelecek kış Asya ile Avrupa arasında bir çekişme yaşanacağını ifade etti.

Yüksek LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) fiyatları nedeniyle gaz satın alamayacak Asya ülkelerinin elektrik kesintileriyle karşılaşacağını dile getiren Ramesh, “Pakistan’ın bazı bölgeleri hazirandan bu yana 12 saatlik kesintilerle karşı karşıya kalırken gübre farikalarından elektrik santrallerine yeniden gaz tahsisi yapıldı ve bir gıda krizine zemin hazırlanmış oldu. Ülkenin azalan döviz rezervleriyle birleştiğinde enerji sıkıntısı Pakistan’ı geri dönüşü yıllar alabilecek kısır bir ekonomik sarmalın içine sokabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler