Almanya’da binlerce kişi İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etti

Almanya’nın başkenti Berlin’de İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları protesto edildi.

Berlin’de soğuk havaya rağmen “Filistin ile Dayanışma” ve “Gazze’deki soykırımı durdurun” isimleriyle düzenlenen iki ayrı gösteriye yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Oranienburg Meydanı’nda toplanan yaklaşık 1000 gösterici, buradan Schlesisches Tor ve Puschkinallee’ye doğru yürüyüşe geçerken, Wedding’te toplanan yaklaşık 2 bin kişi de Mitte ilçesine doğru yürüdü.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarını protesto eden göstericiler, “Yaşasın Filistin”, Filistin’e özgürlük”, “Almanya finanse ediyor İsrail bombalıyor”, “Scholz’ten tek kelime yok” şeklinde sloganlar attı.

Göstericilerden biri, saldırıların barbarca olduğunu belirtip, “Artık haberleri açmaya cesaret edemiyorsunuz çünkü her seferinde yeni kayıp rakamları var ve saldırıların derhal durması ve uluslararası baskının artırılması gerektiğine inanıyorum. Almanya’nın İsrail’e silah ihracatı on kat arttı ve bu durmalı. Alman hükümetinin tutumunun tamamen çifte standartlı ve ikiyüzlü olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Bir diğer gösterici, saldırıların her geçen gün kalbini daha da parçaladığını söyleyerek, “Filistin ile hiçbir bağlantım olmamasına rağmen her gece uyanık kalıp ağlıyorum. Bununla birlikte ne yazık ki bunu sadece 7 Ekim’de öğrendim çünkü ben daha önce bu konularda kör biriydim. Burada durduğum için ben bir antisemit miyim? Bu saçmalık. Ben sadece Filistin için özgürlükten yanayım, orada bir soykırım var ve Almanya ya da Alman hükümeti bunun soykırım olmadığını söylese bile BM bile bunun soykırım olduğunu söylüyor.” şeklinde konuştu.

Alman hükümetinden utanç duyduğunu vurgulayan gösterici, “Ben yarı Alman yarı Filipinliyim, utanıyorum, Almanya’da büyüdüm, Alman hükümetinden utanıyorum ve Holokost’tan sonra ‘bir daha asla’ denildi, nerede bu ‘bir daha asla’.” dedi.

Gösteriye Gazze’de hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu iki kanat takarak gelen protestocu da “Evet sadece dursun istiyorum. Her şeyden önce ateşkes olsun. Durdurun bunu. Bu korkunç bir şey. ” diye konuştu.

Taktığı karton kanatlara işaret eden gösterici, “Buradaki isimler hepsi birer insandı, hayat hikayelerinin olduğu ama artık yaşamaya devam etmeyen insanlardı.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler