Almanya’da Hitler ve Neonazi paniği

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Herbert Reul’un aktardığı bilgilere göre, Essen kentinde 200 görevliyle 34 mekana şafak baskını düzenlendi. Yapılan baskınlarda polislerin aleyhine delillere ulaşıldı.

Reul, polislerin açığa alınmasına gerekçe olarak, dahil oldukları 5 ayrı sohbet grubunda aşırı sağcı propaganda yaymalarını ve Neonazi içerikli paylaşımlarda bulunmalarını gösterdi.

Polislerin bu gruplarda, anayasaya aykırı söylemlerde bulunduğu, aralarında Hitler ve Yahudiler için kurulan gaz odalarının resimleri ile gamalı haç figürlerinin de yer aldığı 100’den fazla sembolü kullandıkları tespit edildi.

Reul başlangıçta, söz konusu suçların münferit olması umudunu taşıdıklarını ancak olayın bireysel vaka değil geniş çaplı olduğunu tespit ettiklerini açıkladı. Bakan Reul ayrıca, hayal kırıklığına uğradıklarını ve bunu polis teşkilatı adına utanç olarak gördüklerini kaydetti.

Söz konusu polislerin 25’inin Essen Emniyet Müdürlüğüne bağlı çalıştığı, polislerin bazılarının yönetici düzeyinde bazılarının ise özel kuvvetler gibi önemli birimlerde görev aldığı bilgisi paylaşıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler