Almanlardan İsrail’i sarsacak itiraf: Hamas’ı yenmek hayal

Alman Der Spiegel dergisi terör devleti İsrail’in Hamas’ı ortadan kaldırma hedefinin imkansız olduğunu yazdı. Hamas’ın Filistin halkına kök saldığı aktarılırken, “Bu süreç, onlarca yıl sürer” denildi.

Almanya merkezli Der Spiegel dergisi, “Hamas yenilebilir mi?” sorusunu yönelttiği sayısında, bu fikrin gerçekçi olmadığını belirtti.

Hamas’ın yok edilemeyeceğinin açıkça görüldüğü ve İsrail saldırılarının söz konusu Filistinli grubu daha da güçlendirdiğine dikkat çekildi.

Filistin halkının Hamas’a desteğini vurgulayan analizde, Hamas’ın ortadan kaldırılması senaryosunun imkansız olduğu aktarıldı.

Konuyla ilgili bir uzmanın görüşlerine yer verilen yazıda, şu ifadeler kullanıldı:

İsrail’in Hamas’ı yenme ya da ortadan kaldırma fikri gerçekçi değil. (Olsa bile) Bu hareketin ideolojisi, başka bir hareketle ortaya çıkar.

İsmi açıklanmayan İsrailli bir askeri analist: “Hamas, yalnızca bir ‘örgüt’ değil, aynı zamanda topluma kök salmış, fikirleri zihinlerde ve kalplerde yer edinmiş bir güçtür. Bu süreç, onlarca yıl sürer.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Söz konusu Alman dergisi, Hamas’ın İsrail saldırıları nedeniyle askeri olarak zayıflamış olsa bile, stratejik açıdan daha güçlü hale geldiğinin altını çizdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img

Sıcak Gelişmeler

Benzer Haberler